A czy Twój dom jest energooszczędny?

A czy Twój dom jest energooszczędny?

Domy energooszczędne to domy charakteryzujące się niskim zużyciem energii w porównaniu do domów tradycyjnych. Zanim więc podejmiesz decyzje o budowie tego typu nieruchomości, warto dowiedzieć się jakie są koszty takiej inwestycji oraz jakie materiały będą potrzebne do jej zrealizowania.

Mniejsze koszty eksploatacji

Domy stawiane metodą energooszczędną najczęściej występują w zabudowie parterowej lub jednopiętrowej, rzadziej z poddaszem użytkowym. Projekty charakteryzują się prostą, zwartą zabudową, często bez elementów dekoracyjnych, przez które może uciekać ciepło. Pomimo prostej konstrukcji są to budynki bardzo atrakcyjne wizualnie i wykończone modnymi materiałami o wysokiej jakości. Cechą wyróżniającą domy energooszczędne od pozostałych modeli jest zastosowanie nowoczesnych i inteligentnych instalacji zmniejszających koszty eksploatacji domu. Materiały energooszczędne w budownictwie oraz stosowane technologie muszą spełniać określone standardy jakości. Co więcej, stosowane materiały budowlane mają różne współczynniki przenikania ciepła, więc należy zastanowić się nad użyciem odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Ciepło w całym domu

Ocieplenie stropu i stropodachu to jeden z podstawowych etapów prowadzących do oszczędności energii. Co więcej, w przyszłości pozwoli to na zaadoptowanie nieużywanego poddasza na cele mieszkalne. Przy wyborze materiału warto wziąć pod uwagę skalę izolacyjności cieplnej, ale również możliwość jego dopasowania do konstrukcji stropu i odporność na ogień. Pamiętajmy również o zachowaniu obowiązkowej wentylacji i możliwości odprowadzania wilgoci, powstałej w skutek skraplania się pary wodnej. Ocieplenie podłogi jest rzeczą tak samo ważną jak ocieplenie ścian czy dachu. Odpowiednia grubość izolacji termicznej ograniczy zjawisko uciekania ciepła do gruntu. Inwestycja w lepsze ocieplenie podłogi będzie w dłuższej perspektywie bardziej opłacalna. Co prawda, jest to zadanie znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż ocieplenie stropu, ale jakże niezbędne, szczególnie w budynkach niepodpiwniczonych.

Dodaj komentarz