Czy warto kupić mieszkanie?

Czy warto kupić mieszkanie?

Mieszkanie jest specyficznym składnikiem majątku, najczęściej kupowanym raz w życiu do zaspokojenia własnych potrzeb rodzinnych. Coraz częściej zdarza się jednak, że ludzie chętnie kupują mieszkania inwestycyjnie. Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Deweloperzy z roku na rok oddają do użytku coraz więcej nieruchomości. Od niespełna 10 lat widać nieustanny wzrost w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Według wstępnych danych GUS w roku 2020 deweloperzy wybudowali ponad 220 tys. mieszkań. Choć rok 2020 był rokiem specyficznym dla wielu przedsiębiorców, w tym również branży nieruchomości, początkowe spekulacje co do cracku na rynku nie sprawdziły się. Pomimo utrudnionego przyznawania kredytów hipotecznych dochodziło do większości transakcji, a osoby, którym faktycznie nie udało się sfinansować kredytem nieruchomości zdecydowały się na wynajem. Ponadto ze względu na częste kwarantanny i obowiązek izolacji popyt na najem krótkoterminowy wzrósł.

Inwestycja w nieruchomości

Niewątpliwie możliwość inwestowania w nieruchomości to temat interesujący i pewny. Możliwości zarobkowych w tej branży można znaleźć wiele. Decydując się na kupno mieszkania stajemy przed wieloma decyzjami, często trudnymi. Gdy jednak dojdzie już do postanowienia o zakupie nieruchomości warto w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić stan prawny i techniczny wybranego mieszkania. Opłaci się skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty aby mieć pewność, że proces jest przemyślany i pozbawiony dodatkowych nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak korzystnie kupić mieszkanie?

Najkorzystniej można kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Rynek ten jest znakomicie większy od rynku pierwotnego, a ze względu na jego specyfikę, możliwości negocjacyjne są ogromne. W przypadku mieszkań z tego rynku cena wskazana przez właściciela jest jedynie ceną orientacyjną, stanowiącą punkt odniesienia.

Podczas oglądania mieszkań z rynku wtórnego warto zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, które na późniejszym etapie mogą okazać się dobrym argumentem negocjacyjnym. Ponadto należy poznać powody, dla których właściciel chce pozbyć się nieruchomości. Być może potrzebuje szybko gotówki lub mieszanie wystawiono na sprzedaż ze względu na śmierć członka rodziny. Niektóre powody mogą stanowić dodatkową korzyść negocjacyjną. Najważniejszym jest jednak aby dobrze poznać lokalny rynek cenowy.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertami, wtedy będzie możliwość wystąpienia z dobrej pozycji negocjacyjnej, oraz wyrażenie opinii co do wysokości ceny w stosunku do innych podobnych nieruchomości w okolicy. W tym przypadku również opłaca się skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości lub innego specjalisty, który pomoże w negocjacjach cenowych i sprawi, że dojdzie do zakupu wymarzonej nieruchomości.

Dodaj komentarz