Formalności przy zakupie mieszkania

Formalności przy zakupie mieszkania

Zakup nieruchomości to decyzja, której nie podejmuje się na co dzień. Wiąże się z ogromnym wydatkiem, dlatego też nigdy nie może zostać podejmowana pochopnie. Warto skorzystać z usług profesjonalisty, który poprowadzi kupującego poprzez proces kupna mieszkania, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo transakcji.

Zakup mieszkania – formalności

Kiedy kupujący znajdzie już ofertę wymarzonego mieszkania i umówi się na wstępne oględziny, przed nim jeszcze daleka droga do sfinalizowania zakupu. Najważniejszą kwestią podczas zakupu mieszkania z drugiej ręki jest sprawdzenie księgi wieczystej – numer powinien być udostępniony przez właściciela mieszkania. W księdze można znaleźć zapis o prawach własności, a także o ewentualnych obciążeniach nieruchomości kredytem czy egzekucją komorniczą. Sprzedający musi posiadać akt notarialny potwierdzający własność mieszkania – jest to umowa kupna mieszkania lub akt ustanowienia własności. Właściwym dokumentem może być również umowa darowizny lub akt nabycia spadku. Właściciel mieszkania powinien przedstawić zaświadczenie mówiące o tym, kto w mieszaniu jest zameldowany – w końcu zakup mieszkania z lokatorem nie będzie korzystną transakcją. Jeżeli właściciel mieszkania prowadzi działalność gospodarczą to powinien przedstawić zaświadczenie z ZUS i US, iż nie ma żadnych zaległości do pokrycia. Sprawdzenie wiarygodności tych dokumentów można powierzyć agentowi nieruchomości lub notariuszowi.

Podpisanie umowy

Etap negocjacji powinien zakończyć się podpisaniem umowy przedwstępnej, określającej kwotę zadatku. Umowa pozwala starać się o kredyt hipoteczny w wybranym banku. “Ostateczna” umowa kupna musi mieć formę aktu notarialnego – notariusz opisuje przedłożone przez strony dokumenty i jest gwarantem bezpieczeństwa podpisywanej umowy. Obowiązkiem notariusza jest zawiadomienie odpowiedniego wydziału sądu o zaistniałej czynności prawnej, ze wskazaniem wprowadzenia zmian w księdze wieczystej przedmiotu umowy. Warto podkreślić, że w przypadku kupna mieszkania od dewelopera, podatek VAT na ogół jest wliczony w cenę mieszkania. W przypadku zakupu nieruchomości z drugiej ręki, kupujący jest zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od ceny kupna wymienionej w akcie notarialnym. Zobowiązanie należy uregulować w maksymalnie 14 dni od daty zakupu mieszkania – zazwyczaj podatek ten oblicza i pobiera sam notariusz, jednak jeśli nie oferuje takiej usługi to kupujący mieszkanie musi złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3, a także zapłacić podatek.

Dodaj komentarz