Jak dbać o dach z papy, żeby służył wiele lat?

Jak dbać o dach z papy, żeby służył wiele lat?

Kondycja dachu z papy w dużej mierze uzależniona jest od dbałości o pokrycie dachowe. Na szczęście coraz więcej inwestorów zaliczyć można do grona tych, którzy z pełną świadomością decydują się na konkretne inwestycje i dążą do tego, by właśnie ich dach prezentował się możliwie jak najbardziej okazale. I to przez możliwie jak najdłuższy okres czasu. A żeby tak było, konieczna jest właściwa konserwacja dachów z papy.

Konserwacja wskazana

Dachy z papy to takie szczególne pokrycia dachowe, które wymagają okresowej konserwacji. Ta z kolei polega na niczym innym jak powlekaniu pokrycia dachowego odpowiednimi, specjalistycznymi preparatami. Jak się okazuje, już po 2 – 3 latach od eksploatacji dachu dokonać należy pierwszych zabiegów konserwacyjnych. Kolejne w odstępach nie większych niż 5-letnie. Co ciekawe, znajdziemy i takie rodzaje pap, które nie będą wymagać okresowej konserwacji. Tutaj mowa o produktach nowej generacji – papach powstałych na bazie asfaltów modyfikowanych czy papach na trwałych osnowach. Jedynie materiały tego typu oznaczone są producencką gwarancją liczącą nawet 30 lat.

Czym konserwować?

Aby można było mówić o właściwej konserwacji dachów z papy, skorzystać należy obowiązkowo ze specjalistycznych produktów. Do nich zaliczyć trzeba z kolei płynne i plastyczne wyroby bitumiczne. Dzięki swojemu składowi i unikalnej formule, raz naniesione na podłoże, tworzyć będą ciągłą oraz jednolitą warstwę. Co więcej – to już od dekarzy lub inwestorów zależy, na jakiego rodzaju preparaty się zdecydują. Te dostępne są bowiem zarówno w opcji na gorąco, jak i na zimno.

Ostrożność zawsze wskazana

Wykorzystując specjalistyczne preparaty do konserwacji dachów z papy warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Produkty te bowiem zazwyczaj są wysoko palne, a przez to stanowić mogą zagrożenie dla zdrowia i życia ich użytkowników. Grupą produktów szczególnie wysokiego ryzyka pozostają rozpuszczalnikowe preparaty do renowacji na zimno.

Wykonując prace konserwacyjne na dachu z papy warto pamiętać jeszcze o jednym – z efektów prac będziemy cieszyć się tym dłużej, im lepsze jakościowo produkty wykorzystaliśmy do tych prac.

Dodaj komentarz