Koszty wynajęcia architekta

Koszty wynajęcia architekta

Jeśli chcemy rozpocząć budowę własnego domu, na początku konieczne jest jego zaprojektowanie. W tym celu często decydujemy się na skorzystanie z usług architekta, ewentualnie możemy zdecydować się na zakup gotowego projektu domu. Architekt, to jedyna osoba, która potrafi i zgodnie z obowiązującym prawem może wykonać projekt domu. Projekt, na podstawie którego możemy starać się o pozwolenie na jego wybudowanie. Nie da się jednak ukryć, że umiejętności i konieczne uprawnienia mają swoją cenę. Każdy, kto interesuje się tym tematem, wie doskonale, że koszt wynajęcia architekta naprawdę jest spory, a i rachunek za zakupiony gotowy projekt domu, może bardzo negatywnie zaskoczyć. Czy da się zapłacić mniej? Tak, ponieważ jak w każdej branży to rynek dyktuje cenę, a koszt projektu może być bardzo różny, w zależności od miejsca zakupu lub od tego, jakiego architekta wybierzemy.

Zlecenie wykonania projektu czy zakup projektu gotowego?

Jeśli decydujemy się na wynajęcie architekta i zlecenie wykonania projektu domu, musimy być świadomi tego, że tanio nie będzie. Gotowe projekty domów, sprzedawane w wielu kopiach kosztują znacznie mniej. Pytanie, które nasuwa się od razu jest oczywiste. Czy lepiej wybrać gotowy projekt domu czy też zlecić wykonanie takiego projektu od podstaw. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, zakup gotowego projektu domu jest lepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że takie projekty najczęściej można edytować. Jeśli jednak zależy nam na niebanalnym domu, zlecenie projektu jest koniecznością. Nie oznacza to jednak, że wszędzie będzie bardzo drogo. Są architekci realizujący projekty w naprawdę atrakcyjnych cenach, jak i tacy, którzy oczekują za swoja pracę niemałych kokosów.

Wybór architekta

Bardzo drogie oferty od razu należy odrzucić. Mogą być związane z pozycją danego architekta na rynku, z umiejętnościami lub przekonaniem o tym, że jest najlepszy. Zbyt wysoka cena to jednak jasny sygnał. Są inni, którzy pracę wykonają tak samo dobrze a są tańsi.

Logicznym rozwiązaniem jest więc wybór pomiędzy architektem najtańszym, a nieco droższym. Najtańszy wcale nie musi być najgorszy. Tani architekt może chcieć się wypromować ceną, znaleźć więcej klientów, zaistnieć na rynku. Rzecz jasna taką ofertę należy sprawdzić, wypytać o szczegóły. Najlepiej też poprosić o referencje od poprzednich klientów lub przykłady wcześniejszych projektów. Żaden szanujący się architekt chcący zaistnieć na tym konkurencyjnym rynku, nie odmówi pokazania się z dobrej strony. Chętnie pochwali się referencjami od wcześniejszych klientów, przedstawi przykłady swoich projektów. Będzie konkretnie I z pasją odpowiadał na pytania, a także mówił o tym, jak widzi szczegóły projektu, który chcemy zamówić. Oczywiście poleganie tylko na słowach jest dość ryzykowne, po wybraniu architekta warto więc spisać umowę, zawrzeć w niej niezbędne informacje I termin wykonania projektu.

Nie tylko cena

Wybór pomiędzy tanim, a nieco droższym architektem powinien być podyktowany nie tylko ceną. Warto poznać szczegóły oferty, dopytać czy w związku z wykonywanym projektem będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty, zapytać czy poprawki, zmiany w projekcie są w cenie czy są dodatkowo płatne. Dopiero po poznaniu szczegółów oferty, można podejmować odpowiednią decyzję. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na bieżąco kontrolować postęp prac przy projekcie. Pozostawianie w stałym kontakcie z architektem jest bardzo sensownym krokiem.

Wybierając mądrze, z pewnością uda się wybrać dobrego architekta, jednocześnie nie płacąc za wykonany projekt małej fortuny. Warto więc szukać, analizować oferty, rozmawiać z architektami, a nawet negocjować ceny. Robiąc w ten sposób, działamy dla własnych korzyści.

Dodaj komentarz