Mały metraż? Żaden problem

Mały metraż? Żaden problem

Bardzo wielu Polaków nadal mieszka na niewielkich przestrzeniach, malutkie mieszkanka, czy kawalerki. Są to szczególnie młode pary oraz studenci, jednak nie tylko. Wiele rodzin musi zadowolić się dwupokojowym mieszkaniem i tak rozplanować jego wnętrze, by było w szczególności funkcjonalne. Można powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem sytuacji jest po prostu zmiana mieszkania na większe. Jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego warto zadbać o to, by nawet z małego mieszkanka zrobić funkcjonalną przestrzeń. 

Pierwszą radą większości projektantów wnętrz i architektów jest styl urządzenia pomieszczeń. Po pierwsze ważne jest, by w każdym z pomieszczeń był taki sam styl, dzięki temu mieszkanko będzie bardziej jednolite i optycznie większe. Na eksperymenty mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które mają ogromne przestrzenie do dyspozycji. Warto też pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej, czyli wnętrze mieszkania powinno być urządzone w minimalistycznym stylu. Im będzie bardziej zagracone, tym mniej miejsca pozostanie, no i optycznie będzie wydawało się ciaśniejsze.

Kolejnym ważnym elementem są kolory. Nie od dziś wiadomo, że im jaśniejszy kolor ścian, tym przestrzeń wydaje się optycznie większa. Podobna zasada obowiązuje jeśli chodzi o podłogę, jeśli będzie w jasnym kolorze, to cały pokój będzie wydawał się większy. Kolory ogólnie powinny być skontrastowane i dopasowane do siebie. Nie powinien się przeplatać niebieski z zielonym i czerwonym, bo taka kolorystyka sprawi wrażenie chaosu i ciasności pomieszczenia. Można je zastąpić jasnymi barwami przełamanymi przez ciemne dodatki np. brązowe fotele, bordowe zasłony.

Następną kwestią, która pomoże dobrze wykorzystać małą przestań są własnoręcznie przygotowane meble. Chodzi o to, że bardzo często te, kupowane w sklepach meblowych mają gotowe wymiary i nie ma się możliwości skorygowania ich. A przecież w niewielkim pokoju nie jest potrzebna półka, której głębokość będzie wynosiła 50 cm i znacznie zmniejszała powierzchnię. Jeśli nie potrzebujemy takich mebli, jakie proponują nam producenci, to tylko niepotrzebnie zagracimy sobie mieszkanie. Nie warto tego robić. Poza tym można wykazać kreatywnością i zaprojektować np. półki w ścianie czy piętrowe stojaki na książki. Tego typu niewielkie mebelki można wykonać samemu lub po prostu na zamówienie tak, by idealnie pasowały do niedużych obszarów w mieszkaniu i zgrywały się z resztą wystroju wnętrza.

Ostatnim dodatkiem, lecz niesamowicie ważnym, jest odpowiednie oświetlenie. Małe mieszkania mają to do siebie, że najczęściej posiadają tylko 2-3 okna, a taka ilość nie jest w stanie wpuścić wystarczającej ilości światła do środka. Dlatego należy zadbać o sztuczne oświetlenie, które rozjaśni mieszkanie i sprawi, że pomieszczenia od razu zaczną wydać się jakby większe i bardziej przestrzenne.

Dodaj komentarz