Mieszkanie jako inwestycja krótkoterminowa

Mieszkanie jako inwestycja krótkoterminowa

Inwestycje na rynku mieszkaniowym zwykle są rozpatrywane w kategoriach długoterminowych. Można zarobić na nich, ale trzeba poczekać co najmniej kilka lat, aż wzrośnie cena rynkowa nieruchomości. Jednakże istnieje możliwość potraktowania zakupu mieszkania jako inwestycji krótkoterminowej. Jak to możliwe? Wszystko dzięki flippingowi. Czym on jest i kto może w ten sposób inwestować w krótkim terminie w mieszkania?

Czym jest flipping?

Przez pojęcie flipping należy rozumieć zakup mieszkania, jego ewentualny remont oraz szybką sprzedaż nieruchomości z zyskiem dla inwestora. Termin ten został zaczerpnięty z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie branża krótkoterminowych inwestycji w mieszkania rozwija się prężnie. Kluczem do sukcesu i do zwiększenia zysków inwestora jest kupowanie nieruchomości po cenie niższej niż rynkowa.

Dwie metody flippowania

Na amerykańskim rynku nieruchomości inwestorzy zarabiają na flippowaniu mieszkań, czyli inwestycjach krótkoterminowych w nieruchomości, stosując jedną z dwóch metod flippingu. Pierwszą z nich jest „wholesaling”. Polega ona na wyszukaniu okazji cenowej, negocjowaniu ceny ze sprzedającym, a następnie zakupie mieszkanie. Kolejnym krokiem jest zaproponowanie nowych warunków inwestorom za określony profit. Taka forma flippingu nieruchomości prowadzi do zbudowania solidnego kapitału inwestycyjnego.

Zupełnie inaczej prezentuje się metoda flippingu nieruchomości określana jako „rehabbing”. Obejmuje ona odnowę i remont kupionej po okazyjnej cenie nieruchomości. Inwestor musi liczyć się z tym, że sama inwestycja potrwa najprawdopodobniej dłużej, ale będzie ona bardziej zyskowna. Wymaga ona nie tylko wyszukania nieruchomości w atrakcyjnej, niższej od rynkowej cenie, ale i przeprowadzenia szeregu prac renowacyjnych i remontowych dla zwiększenia wartości nieruchomości. Odświeżony lokal można łatwiej sprzedać z zyskiem. Wadą flippingu metodą „rehabbingu” jest to, że trzeba zainwestować nie tylko w zakup nieruchomości, ale i w remont. Wysiłek jednak się opłaca.

Chcesz wiedzieć więcej o flippingu? Zobacz także: Inwestowanie na rynku pierwotnym – FlipNaPierwotnym.pl.

Na co uważać przy krótkoterminowym inwestowaniu w nieruchomości?

Sprawa wydaje się z pozoru prosta – kupujemy mieszkanie, które jest tanie, jak na warunki rynkowe, z myślą o flippingu, czyli wyremontowania go i wystawieniu ponownie na sprzedaż. Jednak trzeba zastanowić się, ile jesteśmy w stanie wydać na wyposażenie czy wykończenie mieszkania i czy założona kwota wystarczy, aby doprowadzić do odpowiedniego stanu lokal mieszkalny?

Trudno przy minimalnym nakładzie środków własnych unowocześnić mieszkanie, które przez całe dziesięciolecia nie przeszło generalnego remontu. Warto mierzyć siły na zamiary. Flipping jest procesem, który obejmuje wiele etapów, a bardzo ważne jest znalezienie atrakcyjnej cenowo nieruchomości, jej ocena pod względem potencjału inwestycyjnego i kosztochłonności inwestycji, przeprowadzenie prac remontowych oraz sama sprzedaż. Czasem trzeba wydać nieco więcej pieniędzy na uzyskanie porady projektanta wnętrz czy wykonanie profesjonalnych zdjęć nieruchomości. Wszystko to powinno być wkalkulowane w inwestycję.

Ile można zarobić na krótkoterminowej inwestycji w mieszkanie?

Trudno powiedzieć jednoznacznie, ile można wypracować zysku z flippingu mieszkania. Szacunkowo będzie to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, choć przy najlepszych inwestycjach zyski mogą być zdecydowanie wyższe.

Dodaj komentarz