Rekuperacja w domu – czy warto w nią zainwestować?

Rekuperacja w domu – czy warto w nią zainwestować?

Czym jest rekuperacja

Coraz większa liczba osób decydując się na budowę domu bierze pod uwagę wszelkie ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego z budynku i ogrzanie nim świeżego powietrza z zewnątrz. Należy zaznaczyć, że system rekuperacji można zamontować w już stojącym domu, jednak lepszym i oszczędniejszym rozwiązaniem będzie instalacja systemu jeszcze na etapie budowy.

Rekuperacja jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie „ucieka” na zewnątrz, jak ma to miejsce w standardowych systemach wentylacyjnych. Energia termiczna gazów wylotowych przechwytywana jest natomiast przez wdmuchiwane powietrze. Skuteczność zachodzącego w ten sposób procesu może sięgać nawet 90%. Dzięki niemu w efekcie mamy wywietrzone pomieszczenie oraz optymalną temperaturę powietrza wewnątrz.

Rekuperacja w domu – czy warto w nią zainwestować?

Taki system wentylacji zainstalowany w odpowiednim momencie budowy domu, to także czysta oszczędność. Instalacja rekuperacji oznacza rezygnację z mniej skutecznej i bardziej kosztownej wentylacji grawitacyjnej, w której same kominy wentylacyjne to koszt około 12 tysięcy złotych. Wysoka skuteczność procesu odzyskiwania ciepła sprawia, że ogrzewanie domu czy budynków powierzchniowych może być nawet o 40% tańsze w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Jednak do największych zalet  rekuperatorów należy ich całkowita niezależność od czynników mechanicznych czy warunków atmosferycznych. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia czy energooszczędna płyta fundamentowa mogą powodować obniżenie efektywności, natomiast w przypadku rekuperacji system zawsze sprawuje się tak samo – niezależnie od pogody czy elementów wykończenia domu.

Koszt instalacji

Decydując się na instalację rekuperatora, należy wiedzieć, że na całkowity koszt systemu składają się: zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń, eksploatacji, wymiany filtrów, energia elektryczna niezbędna do funkcjonowania rekuperacji, a także cena okresowych przeglądów. Nawet jeżeli na początku trzeba zainwestować kilka tysięcy więcej, to mimo wszystko okazuje się, że utrzymanie zwykłej pralki czy lodówki (nawet tej o niskiej klasie energetycznej) jest o wiele większym wydatkiem. Wysoki jednorazowy koszt montażu to jeden z nielicznych minusów. Zdecydowanie warto skusić się na rekuperację w domu, ponieważ przynosi wiele korzyści i oszczędności.

Dodaj komentarz