Budowa domu – co zrobić, gdy sami chcemy zaplanować budowę?

Budowa domu – co zrobić, gdy sami chcemy zaplanować budowę?

Budowa domu

Wszystkie pary marzą o wspólnym mieszkaniu. Dzisiejszy rynek jest pełen korzystnych ofert mieszkań oraz domów. Firmy deweloperskie są wstanie przedstawić wiele katalogów spełniających oczekiwania klienta. Nie jest problemem mieszkanie wykończone pod klucz, jak i te do wykończenia. Jednak każdy zdaje sobie sprawę z kosztami tej inwestycji. Nabycie nieruchomości na własność często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Mianowicie osoby decydujące się na ten krok muszą brać bardzo wysokie kredyty, emigrować zarobkowo bądź oszczędzać wiele lat. Jednak pomimo, trudności każdy walczy o swoje. Coraz częściej osoby nabywają nieruchomość bądź działkę aktem darowizny. Jest to niewątpliwie zbawienie. Jednak co zrobić, gdy sami chcemy zaplanować budowę? Nasuwa się mnóstwo pytań. Czy damy radę? Od czego zacząć? Gdzie się udać o pomoc? Jaką firmę budowlaną wynajęć? Itp. Na pewno wiąże się to z dużym stresem. Jednak warto!

Pierwszym krokiem jest określenie miejsca, w którym znajdować ma się budynek. W tym celu warto przeanalizować każde za i przeciw życia na przykład w danej wsi. Ważne jest, aby wiedzieć jaką wielkość powinna mieć działka. Jej rozmiary są też istotne jeżeli chodzi o kwotę jej zakupu. Działka musi być tzw. działką budowlaną. Czyli bez problemu będziemy mogli podłączyć wodę, prąd, gaz itp. Jednak co najważniejsze będziemy mogli się tam budować. Podstawowy wybór za nami. Co teraz? Otóż musimy wybrać projekt domu. Ofert jest mnóstwo. Więc wbrew pozorom wybór wcale nie będzie łatwy. Tu trzeba dokładnie sprecyzować oczekiwania, które mamy wobec wyglądy i użyteczności naszego domu. Krótko mówiąc musimy być pewni naszego metrażu. Czyli liczby pokoi, łazienek itp. Projekty można odkupić za niższą cenę od kogoś kto już ma zakończoną budowę domu. Jednak większość wybiera swój unikalny i indywidualny projekt. Wiadomo im większe wymagania tym wyższe koszta. Ostatnim krokiem jest pozwolenie na budowę. Otóż od 2015 roku osoby prywatne, których budowla nie wykracza poza obszar działki, nie potrzebuje go. Sytuacja inaczej wygląda w sytuacji dużych inwestycji. W tym przypadku pozwolenia są wymagane.

Niewątpliwie każda budowa to czas pełen stresu i wydatków. Jednak po jej zakończeniu każdy powie: było warto! Przecież nic nie zastąpi własnych czterech kątów. Dom, w którym planujemy spędzić życie musi być dopasowany do naszych potrzeb. Jednak przede wszystkim musi być podstawą stabilizacji rodziny. Fakt, że zawsze mam gdzie wrócić, da spokój wewnętrzny każdemu z nas.

Dodaj komentarz