Mieszkanie TBS – co to znaczy i komu się ono opłaca?

Mieszkanie TBS – co to znaczy i komu się ono opłaca?

Kiedy zamarzymy o wyprowadzce od rodziców i o własnym kącie, mamy tak naprawdę dwie możliwości: zakup mieszkania (jeśli nas na to stać to za gotówkę, jeśli nie – na kredyt) lub jego wynajęcie po cenie rynkowej. Dla osób, które stosunkowo mało zarabiają i mają niską zdolność kredytową żadna z tych dwóch opcji może nie wydawać się kusząca. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, o którym nie każdy nawet słyszał, mimo że można się z nim spotkać już od ponad kilkunastu lat. Mowa o tak zwanych TBS-ach. Tylko mieszkanie TBS co to znaczy? Dlaczego jest tak pożądane, kto może je otrzymać i czy ono się w ogóle opłaca?

Czym jest mieszkanie TBS?

Mieszkanie TBS to takie, które zostało zbudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Nie każdemu będzie to coś w ogóle mówiło, warto więc wspomnieć, że TBS-y są organizacjami zajmującymi się budownictwem i zarządzaniem mieszkaniami, które są przy tym non-profit. Oznacza to, że nie robią tego dla zysku, a ku pożytkowi społecznemu. Nikogo w związku z tym nie zdziwi fakt, że zazwyczaj Towarzystwa Budownictwa Społecznego są spółkami gminnymi.

Jak już zostało wspomniane, mieszkania Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie zaczęły powstawać wczoraj. Przeciwnie, pierwsze mieszkania TBS pojawiły się już w latach 90, w odpowiedzi na trwający w zasadzie do dzisiaj kryzys mieszkaniowy.

Czemu warto zainteresować się mieszkaniem TBS?

Mimo, że mieszkania TBS są stosunkowo mało znane, to i tak zawsze chętnych na nie nie brakuje. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Chodzi o to, że za takie mieszkanie płaci się czynsz znacznie niższy niż średnia rynkowa. Jeśli więc nie stać na wynajem mieszkania z wolnego rynku lub chcemy oszczędzić, aby na przykład sfinansować wkład własny przyszłego kredytu hipotecznego, to mieszkanie Towarzystwa Budownictwa Społecznego może być dla nas doskonałą opcją.

Są jednak dwa minusy tego typu mieszkań, o których warto wspomnieć. Po pierwsze, mieszkania TBS według obecnych przepisów nie da się wykupić. Musimy się więc przygotować na to, że nawet jeśli planujemy mieszkać tam kilkadziesiąt lat i bardzo się do takiego mieszkania przywiążemy i przyzwyczaimy, to nigdy nie będzie mogło stać się naszą własnością – nawet jeśli zgromadzimy sporą ilość środków.

Ponadto mimo tego, że mieszkania TBS nie można wykupić, to i tak często wymagana jest wpłata wkładu własnego, zanim będzie można się do takiego mieszkania wprowadzić. Może to być 15, a nawet 30% wartości nieruchomości, co czyni ofertę mniej atrakcyjną.

Wymagania dla lokatorów mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Dowiedzieliśmy się już mieszkanie TBS co to znaczy i załóżmy, że chcielibyśmy się do takiego wprowadzić. Ponadto mamy już nawet zgromadzoną kwotę wkładu własnego (nazywanego w tym kontekście zazwyczaj partycypacją). Zanim będzie to możliwe, będziemy musieli spełnić pewne wymagania. Jako, że czynsz mieszkań TBS jest bardzo atrakcyjny, przeznaczone są one przede wszystkim dla osób starszych lub niepełnosprawnych oraz osób w trudnej sytuacji finansowej. W związku z tym lokatorzy mają maksymalny próg dochodu, którego nie mogą przekroczyć, aby zostało im wynajęte mieszkanie. W teorii TBS może poprosić o opuszczenie lokum albo podnieść czynsz, jeśli uda nam się zwiększyć nasze dochody już podczas zamieszkiwania mieszkania TBS, ale w praktyce się tego nie robi.

Próg dochodu zależy jest od średniego dochodu w województwie, a także tego, ile w danej rodzinie jest dzieci. Jest on jednak z reguły na tyle wysoki, że o jego niespełnienie mogłyby się martwić jedynie osoby stosunkowo zamożne.

Dodaj komentarz