Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości na różnych portalach można zauważyć, iż istnieją dwie główne kategorie ogłoszeń, a więc te dodawane przez pośredników nieruchomości oraz te, w których to właściciele sami zajmują się wszystkim. Często zaznaczają oni przy tym, że jest to oferta bez pośredników i że nie życzą sobie kontaktu ze strony biura nieruchomości. Pokazuje to swoisty podział, który panuje w społeczeństwie oraz dwa różne podejścia do agentów nieruchomości. Jedni chętnie korzystają z usług pośrednika wiedząc, że nie będą musieli się niczym zajmować i chętnie zaoszczędzą sobie nerwów oraz czasu. Drudzy natomiast są przekonani, że sami wszystko potrafią zorganizować i w ten sposób zaoszczędzą pieniądze, które przeznaczyliby na wynagrodzenie pośrednika. Coraz częściej jednak wiele osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości za pośrednictwem wyspecjalizowanego biura. W tej sytuacji, jedynym zadaniem właścicieli nieruchomości jest wybranie odpowiedniego agenta.

Poszukiwanie pośrednika nieruchomości

Z uwagi na dość sporą i intensywną konkurencję na rynku nieruchomości, wydaje się, że znalezienie pośrednika nie powinno być trudne. Oczywiście bardzo łatwo można dotrzeć do danych każdego biura. Zapewne jednak, nie każde biuro działa tak samo, a do tego wymagania i oczekiwania poszczególnych klientów są również zróżnicowane. Dodatkowo, sposób działania, podjęte strategie i narzędzia dobrane w trakcie współpracy zależą również od typu i charakteru konkretnej nieruchomości. To wszystko powoduje, że nie wystarczy po prostu znaleźć jakieś biuro nieruchomości, lecz szukać takiego, które da największe szanse na to, aby zaspokoić potrzeby konkretnego klienta w konkretnej sytuacji.

Rozpoczynając poszukiwania, zazwyczaj pierwszym odruchem wydaje się złapanie za telefon czy komputer celem wpisania w wyszukiwarkę internetową jakiejś frazy związanej z agentami nieruchomości oraz danym miastem czy regionem zawężając w ten sposób wyniki do tych, które dostępne są w pobliżu. Jeśli na przykład mieszkamy w Koninie to frazą taką może być biuro nieruchomości Konin. Jeśli w Kaliszu, Poznaniu, Łodzi czy Wrocławiu to analogicznie zmieniamy tylko nazwę miasta. Uzyskujemy wówczas dostęp do danych i ofert wielu różnych biur, z których możemy wybrać najbardziej optymalne dla siebie.

W takiej sytuacji, opieramy się na różnych danych takich jak komentarze w sieci, ogólne wrażenie jakie robi na nas strona internetowa czy sami agenci, z którymi dobrze jest również porozmawiać telefonicznie, a najlepiej też umówić się na rozmowę, która standardowo jest bezpłatna. Oczywiście skorzystanie ze wszystkich możliwości będzie dość czasochłonne, a przecież podjęcie współpracy z biurem nieruchomości miało służyć oszczędzaniu czasu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że angażujemy się raz, na początku, a jeśli dokonamy dobrego wyboru mamy problem z głowy przez cały okres promocji i sprzedaży nieruchomości co czasami trwa rok albo i dłużej.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Dobry agent nieruchomości jest w stanie pomóc sprzedającemu na wielu różnych etapach począwszy od wyceny nieruchomości poprzez jej prezentację i promocję, a skończywszy na asyście u notariusza kiedy to dochodzi już do transakcji. Współpraca z pośrednikiem daje klientowi bezpieczeństwo gdyż pośrednik musi wylegitymować osoby potencjalnie zainteresowane nieruchomością, które chcą ją obejrzeć. Ponadto, pośrednik posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, a więc w razie różnego rodzaju usterek czy problemów w kwestiach prawnych, które skutkują poniesieniem kosztów można odzyskać środki z polisy pośrednika. Bardzo istotna jest jednak sama umowa pośrednictwa, która powinna być ustalona indywidualnie z każdym klientem ponieważ każdy klient jest inny, a każde zlecenie ma również swoją specyfikę. Rzetelny i sprawdzony pośrednik nieruchomości będzie kładł nacisk na kwestie formalnoprawne tak, aby klient czuł się bezpiecznie i miał pełną świadomość tego co podpisuje i na co się decyduje.

Intensywna konkurencja na rynku nieruchomości generalnie rzutują na coraz wyższy poziom świadczonych usług. Agenci nieruchomości na różne sposoby chcą zdobyć uwagę i zainteresowanie klientów świadcząc coraz pełniejszy zakres usług, a czasami również rywalizując ceną. Oczywiście wybór najtańszej oferty wcale nie jest wyborem optymalnym, gdyż dobry pośrednik jest w stanie sprzedać nieruchomość w wyższej cenie. W ten sposób pośrednik sam niejako zapewnia sobie wynagrodzenie, a właściciel nieruchomości ostatecznie inkasuje tyle ile początkowo zakładał, a czasami nawet więcej. Zatem współpraca z dobrym biurem nieruchomości to zawsze trafiony pomysł, lecz aby dobrze wybrać trzeba zrobić własne rozeznanie i zastanowić się, który agent sprosta naszym konkretnym wymaganiom.

Dodaj komentarz