Zamawianie wywozu gruzu – najważniejsze informacje

Zamawianie wywozu gruzu – najważniejsze informacje

Większość osób co najmniej raz w swoim życiu będzie przeprowadzać jakiś remont, a w wielu przypadkach nawet nie raz, a kilka lub kilkanaście razy. Każdy, kto ma już za sobą, wie, że remonty zazwyczaj generują spore ilości gruzu (chociaż oczywiście zależy to również od zakresu prac).

Jest to dość uciążliwe, ponieważ jest to materiał zbyt ciężki i niewymiarowy, a przy tym jest go tak dużo, że konieczne jest zamówienie usługi jego wywozu – nie sprawdzi się skorzystanie jedynie z kosza na odpady zmieszane. Dlatego też postanowiliśmy przygotować zestaw wskazówek dla osób, które będą zamawiać tego typu usługi, aby wiedziały one, czego się spodziewać, a także nie miały problemu z wyborem właściwych parametrów usługi. Zapraszamy!

Wywóz gruzu czystego a zmieszanego – różnice

Zamawiając wywóz gruzu Warszawa, możemy spotkać się z pytaniem, czy interesuje nas wywóz gruzu czystego, czy też zmieszanego. O co tu chodzi? Gruz czysty to taki, w którym jest tylko i wyłącznie sam gruz, więc już nie trzeba go sortować, a zamiast tego całość można poddać recyklingowi (niezależnie od tego, czy mówimy tu o gruzie betonowym, ceglanym czy ceramicznym). Można powiedzieć, że jest to „lepszy” rodzaj gruzu, który jest łatwiejszy i wygodniejszy do utylizacji dla usługodawcy. Oznacza to, że wywóz gruzu czystego może być tańszy niż gruzu zmieszanego.

Gruz zmieszany to taki, w którym oprócz samego gruzu znajdziemy inne elementy i materiały, takie jak piasek, styropian, kamienie, płyty OSB, resztki mebli i nie tylko. Nie wszystkie z tych materiałów można poddawać recyklingowi, w związku z czym usługodawca odpowiedzialny za wywóz gruzu ma cięższy orzech do zgryzienia, a cały proces jest po prostu droższy. Zanim bowiem dany gruz będzie mógł zostać ponownie wykorzystany, konieczne będzie skuteczne posortowanie go i oddzielenie wszelkich innych odpadów.

Który rozmiar kontenera wybrać?

Wybór właściwego kontenera już za pierwszym razem jest kluczowy, jeśli nie chcemy niepotrzebnie przepłacać. Wynajmując zbyt mały kontener, narażamy się na dodatkowe koszty, ponieważ prawdopodobnie będzie trzeba domawiać kolejny. Z kolei za duży kontener to strata pieniędzy, ponieważ równie dobrze moglibyśmy zamówić mniejszy i tańszy, w który również zmieścilibyśmy cały nasz gruz.

Do zamawiania gruzu należy więc podchodzić strategicznie i spróbować stosunkowo precyzyjnie oszacować, ile gruzu posiadamy do utylizacji i jaki kontener będzie w związku z tym najlepszy. Opcji jest bardzo wiele, począwszy od kontenerów niewielkich po wielkie.

1 Comment

  1. Można też wywieźć gruz do PSZOK, ale zwykle są to ograniczone ilości. Znacznie łatwiej zamówić kontener, gdyż ceny nie są wysokie. Każda firma, która oferuje wywóz gruzu chętnie pomoże w oszacowaniu pojemności kontenera.

Dodaj komentarz