Czy warto inwestować w nieruchomości?

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Kiedy wspominam rodzinne spotkania przy świątecznym stole, a przy nich tematy związane z lokowaniem oszczędności, to w głowie utkwiła mi myśl, że najlepszą inwestycją jest kupno złota, gruntu lub nieruchomości. Dziś, kiedy nasza gospodarka otworzyła się na inne rynki, a przepływ ludzi i kapitału jest rzeczą powszechną, nikogo nie dziwi fakt, iż Polacy zaczęli rozglądać się i coraz śmielej inwestować w nieruchomości. Jak pokazują analizy finansowe i dane statystyczne ten kierunek inwestycji jest dobrym wyborem, polecanym przez specjalistów.

Nie trzymaj gotówki w skarpecie – kup nieruchomość

O ile lokata w banku czy konto oszczędnościowe są najpopularniejszą formą przechowywania zaoszczędzonych dochodów, o tyle rynek nieruchomości kwitnie i ma się naprawdę dobrze. Nie jest to jednak tania inwestycja, gdyż ceny nieruchomości są relatywnie wysokie i nie każdy jest w posiadaniu wymaganej kwoty. Jednak posiadając stałe dochody, gwarantujące stabilność finansową można pokusić się o wzięcie kredytu lub też nisko oprocentowanej pożyczki na zakup, jeśli nie sporej nieruchomości, to przynajmniej przestrzeni z małą powierzchnią użytkową (np. garaż czy lokal do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej) pod wynajem. Mali przedsiębiorcy, oferujący usługi notariusza, fryzjera czy też ubezpieczenia, nie potrzebują wielkopowierzchniowych lokali.

Z grubszym portfelem … inwestuj więcej

Jeśli jesteśmy posiadaczami dużego kapitału to idealnym pomysłem jest zakup nieruchomości lub jej części w atrakcyjnym miejscu, cieszącym się dużą popularnością lub znakomitą lokalizacją. Mowa tu o atrakcyjnych kurortach nadmorskich, górskich czy nad malowniczym jeziorem, ale również o kluczowych terenach w miastach, np. przy głównej arterii, w ścisłym centrum czy w pobliżu innych nieruchomości. Z roku na rok obserwujemy rosnące, jak grzyby po deszczu hotele, pensjonaty i prywatne domy wczasowe, które oferują coraz wyższy standard. Przyciąga to nie tylko rodzimych klientów, ale ku uciesze hotelarzy i restauratorów przede wszystkim gości z zagranicy. Bogata oferta usług noclegowych, gastronomicznych i rozrywkowych, zlokalizowanych w nowych bądź też odrestaurowanych budynkach, jest znaczącym bodźcem do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości i wróży dobrze na przyszłość.

Obserwując przeciętnego Polaka, którego nie uczono w szkole mądrego gospodarowania pieniędzmi, form inwestowania przez duże “I” oraz który dopiero z biegiem czasu (często dopiero, gdy pojawiły się na świecie dzieci) zaczął interesować się lokowaniem oszczędności, widzimy, iż z chęcią zagłębia się w tą tematykę i coraz odważniej stawia swe kroki w świecie nieruchomości.

2 Comments

  1. Decyduje wiedza, umiejętności i doświadczenie. W przypadku nieruchomości temat jest długoterminowy i też można całkiem nieźle zarobić, ale to wszystko musi być odpowiednio przemyślane. Nie działa to w taki sposób, że nagle z nicego wyjdzie kasa – rynek musi stwarzać warunki. Idąc dalej – XTB, tam macie niezbędne narzędzia, spróbujcie z kontem demo i tematem, na którym się znacie. Dacie radę z tego sporo wyciągnąć, ale to kwestia waszych oczekiwań.

Dodaj komentarz