Mieszkanie na kredyt

Mieszkanie na kredyt

MIESZKANIE NA KREDYT TO DOBRY POMYSŁ?

W życiu każdej osoby przychodzi czas na to aby się usamodzielnić. Dla jednego jest to konieczność dla innego pragniecie, ale w końcu przychodzi taki moment. Jednym z aspektów usamodzielnienia się jest znalezienie swojego lokum. Najczęściej jest to pokój lub mieszkanie, w którym będziemy mieszkać już nie z rodzicami, a w pojedynkę. Najszybciej wyprowadzają się z domu osoby idące na studia, które zaznały smak wolności i nie chcą już wracać do rodzinnego domu.

WYNAJĘCIE MIESZKANIA

Zanim kupimy mieszkanie najczęściej zaczynamy od wynajęcia pokoju bądź mieszkania z przyjaciółmi. Studiując wydaję się to najtańszym rozwiązaniem. Jednak nie tylko studenci szukają mieszkania do wynajęcia. Wiele osób po szkole średniej czy techników idzie do pracy i chce się usamodzielnić, czyli między innymi poszukać swojego własnego mieszkania. Oczywiście wiele innych osób czy rodzin także szuka czegoś do wynajęcia, przede wszystkim dlatego, że pozornie jest to najtańsze rozwiązanie. Nie każdy, a raczej stanowcza większość, wkracza w dorosłość i w tym aspekcie musi radzić sobie sama. To już też nie czasy kiedy np. można było otrzymać mieszkanie zakładowe, które następnie można było wykupić na własność. Rzadko też naszych rodziców stać na to aby nam takie mieszkanie podarować. Otrzymanie mieszkania w spadku to także nie jest codzienność. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, jednak znacznie częściej wszystko zależy od nas samych.

KOSZT WYNAJĘCIA MIESZKANIA

Wynajęcie mieszkania wiąże się z kosztami. Utrzymanie każdego mieszkania, niezależnie od rodzaju własności to koszt, co nie jest dla nikogo niespodzianką. Mając mieszkania musimy opłacić czynsz oraz media takie jak woda, prąd, gaz, ogrzewanie itp. Poza takimi opłatami płacimy również za kablówkę i internet. Ze świecą szukać mieszkań, w których nie ma telewizora i komputera. Oczywiście z pewnością znajdziemy także inne opłaty. Utrzymanie mieszkania nie jest więc rzeczą tanią. W mieszkaniu, które nie jest naszą własnością nie są to jednak wszystkie opłaty. Największy koszt wynajmowanego mieszkania to opłacenie wynajmu mieszkania, który jest zarobkiem osoby, do której należy mieszkanie. Koszt wynajmu zależny jest zarówno od wielkości miasta i jego lokalizacji oraz oczywiście od wielkości i standardu. Są to podstawowe elementy, które determinują koszt wynajmu mieszkania. Stałe jest jednak to, że koszt wynajmu jest jeszcze wyższy niż kwota, którą płacimy za czynsz oraz media. Oznacza to, że miesięcznie poza opłatami płacimy za wynajem, czyli dużo więcej, niż wtedy kiedy mieszkanie jest naszą własnością.

MIESZKANIE NA KREDYT

Ze względu na to, że mieszkania nie są tanie, rzadko kto może pozwolić sobie na ich kupno za gotówkę. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Kupić mieszkania możemy także na kredyt. Oczywiście płacimy wtedy nie tylko za mieszkanie, ale i za udzielony kredyt, jednakże często jest to jedyna opcja. W takiej sytuacji poza opłatami za mieszkania, nie mamy już opłaty za wynajem mieszkania, a w jego miejsce wchodzi kwota raty za kredyt. Koszt jest więc porównywalny, a po kilku – kilkunastu latach (w zależności od kredytu) mieszkanie staje się naszą własnością. Można więc powiedzieć, że pracujemy n swoje. Dzięki temu po jakimś czasie ponosić będziemy tylko opłaty za mieszkanie i media co znacznie odciąży nasz budżet.

MIESZKANIE NA KREDYT NA STUDIACH

Nad kupnem mieszkania warto zastanowić się już będąc na studiach. Będą nam wtedy oczywiście potrzebne osoby trzecie, jednak jest to możliwe. Zamiast wynajmować pokój, możemy kupić mieszkanie i sami wynajmować pokoje. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli „darmowy” pokój dla siebie, ale i pieniądze z wynajmu przeznaczymy na spłatę kredytu i opłaty za mieszkanie. Jest to bardzo rozsądne wyjście, nad którym zastanawiamy się często dopiero po czasie.

Jeśli tylko możemy pozwolić sobie na kredyt warto rozważyć zakup mieszkania. Zawsze lepiej jest spłacać ratę kredytu za mieszkanie, które jest nasze, aniżeli za wynajem takiego mieszkania, które nigdy nie będzie naszą własnością.

Dodaj komentarz