Czym najlepiej ogrodzić własną posesję?

Czym najlepiej ogrodzić własną posesję?

Chociaż nie ma konieczności stawiania ogrodzenia, wiele osób pragnie zaznaczyć granice swojej działki, budując je. Ma ono zapewnić domownikom większe poczucie bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę przy wyborze ogrodzenia? Na jaki typ płotu postawić? Podpowiadamy.

Jakie czynniki warto uwzględnić przed postawieniem ogrodzenia?

Każdy, kto planuje ogrodzić swoją posesję, powinien najpierw zapoznać się z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Mimo że bez pozwolenia można stawiać płoty do wysokości 220 cm, bywa, że miejscowe władze mają inne wymagania dotyczące płotów w okolicy. Niektóre gminy mogą zabraniać budowania określonych typów płotu lub mieć wyraźne sugestie co do koloru. Poza tym w planach zagospodarowania można zobaczyć, co gmina planuje w przyszłości, np. czy nie zamierza poszerzać ulicy, przy której stoi dom. Jest to ważne, gdyż w takich przypadkach istnieje czasami konieczność przesunięcia ogrodzenia, co może się wiązać z dużymi kosztami, jeśli wybierze się płot pełny, czy budowany tradycyjnie, a nie z modułów. Kolejnymi kwestiami, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji to odpowiedzi na pytania, czy ogrodzenie ma być pełne, czy ażurowe, a co się z tym wiąże, czy zależy nam na prywatności, czy na pięknym widoku. Warto też wziąć pod uwagę, ile środków chce się na grodzenie domu przeznaczyć, ponieważ różnice w cenie ogrodzeń mogą być spore.

Jakie rodzaje ogrodzenia są najbardziej popularne i dlaczego?

Wraz z rozwojem nowych technologii, powstaje coraz więcej typów ogrodzeń, dzięki czemu istnieje szeroki wybór i możliwość dobrania takiego, które idealnie wpisze się w nasze potrzeby. Oto kilka cieszących się obecnie dużą popularnością:

– ogrodzenie panelowe

Panelowy płot wcześniej stosowany był głównie na terenach przemysłowych oraz do budowania ogrodzeń tymczasowych. Obecnie ze względu na liczne zalety stał się chętnie wybieraną formą ogrodzenia prywatnych posesji. Jest łatwy w montażu i tani, a jedyną jego wadą dla niektórych może być jego ażurowy charakter. Cienkie metalowe pręty nie zapewnią prywatności, co czasami przeszkadza. Można jednak obsadzić takie ogrodzenie roślinnością i problem się rozwiąże. Ogrodzenie panelowe nie potrzebuje podmurówki, ani fundamentów na całej długości płotu, a jedynie pod słupkami, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Sama konstrukcja ogrodzenia jest lekka, lecz wytrzymała i może się podobać szczególnie minimalistom.

– ogrodzenie gabionowe

Gabiony to metalowe kosze wypełnione różnego rodzaju kamieniami, czy kruszywem. Połączone razem tworzą stabilne i zwarte ogrodzenie, które dobrze tłumi hałas i zapewnia prywatność. Wymaga jednak solidnych fundamentów ze względu na swój ciężar. Z tego względu stawia się je dłużej niż ogrodzenie panelowe i jest droższe. W zależności od użytego kruszywa może być bardziej lub mniej trwałe. Ze względu na nowoczesny charakter ogrodzenie pasuje do posesji w takim samym stylu i jest obecnie bardzo modne.

– ogrodzenie z tworzywa sztucznego

Przebojem weszło na rynek ogrodzeń jako odporne na korozję i wystarczająco mocne, aby skutecznie zabezpieczyć posesję przed intruzami. Może przybierać różne formy, imitując np. tradycyjny drewniany płot sztachetowy. Jest jednak od niego trwalsze, ponieważ nie chłonie wody, tak jak on i nie wymaga impregnacji. Ma coraz więcej zwolenników. Warto jednak przed wyborem takiego ogrodzenia zwracać uwagę na materiał, z jakiego dokładnie zostało wytworzone. Może się bowiem okazać, że efektownie wyglądający płot pod wpływem działania wysokich temperatur będzie wydzielał toksyczne substancje.

– ogrodzenie betonowe

Dzisiejsze ogrodzenie betonowe tworzy się z gotowych modułów, które można szybko zamontować. Może posiadać różne wzory i kolory, a nawet częściowo ażurową fakturę. W niczym nie przypomina dawnych surowych i szpetnych płotów betonowych. Jest ciekawą koncepcją, ale ze względu na swoją wagę, podobnie jak gabiony, wymaga solidnych fundamentów.

A może wybrać ogrodzenie mieszane?

Ciekawym pomysłem jest ogrodzenie będące połączeniem kilku materiałów. W taki sposób tworzy się płoty na klinkierowej podmurówce i takich samych słupkach z wypełnieniem drewnianym. Wyglądają bardzo efektownie, ale trzeba pamiętać, że drewno wymaga okresowej konserwacji. Dobrym rozwiązaniem jest też połączenie cegły klinkierowej z metalem, czy też betonu z metalem. Koncepcji takich połączeń może być wiele. Efektownie wyglądają też ogrodzenia gabionowe połączone z panelowymi, gdzie kosze gabionowe układane są przemiennie z drucianymi panelami. Ciekawie prezentują się też gabiony przetykane zielonym żywopłotem. Pomysłów na ogrodzenie może być tak wiele, jak jest w stanie wytworzyć ludzka wyobraźnia. Trzeba jednak pamiętać, że to, co dla jednego będzie rozwiązaniem optymalnym, dla innych może być udręką. Jeśli więc ktoś nie jest do końca przekonany, że chce mieć ogrodzenie pełne, lepiej postawić panelowe i w razie potrzeby obsiać je roślinami, które zapewnią prywatność. Będzie to rozwiązanie, które można modelować w zależności od upodobań domowników.

Przedstawione powyżej rodzaje ogrodzeń to tylko kropla w morzu możliwości, jakie stwarzają współcześni producenci. Jest w czym wybierać, ale warto wcześniej wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki, aby potem nie żałować. Tradycjonaliści wciąż mogą zdecydować się na siatkę ogrodzeniową, która nadal jest produkowana, chociaż zdecydowanie wypierają ją nowocześniejsze rozwiązania. Ci zaś, którzy cenią sobie dawne tradycyjne rzemiosło, nadal mogą zamówić piękne i trwałe ogrodzenie kute, które jednak pochłonie sporo oszczędności, na co trzeba być przygotowanym.

Dodaj komentarz