Jak wybudować swój wymarzony dom?

Jak wybudować swój wymarzony dom?

Żyjemy w czasach, w których cena 80-cio metrowego mieszkania jest porównywalna lub nawet wyższa od domku 120m2 z ogródkiem. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na budowę swojego domu. Możliwość rozpalenia grilla w swoim ogródku w ciepły lipcowy wieczór, ilość przestrzeni do przechowywania w samym domu, czy też brak uciążliwych sąsiadów nad głową, zdecydowanie przemawiają na korzyść domu, a nie mieszkania.

Niestety, pod względem logistyki i trudności z jakimi musi mierzyć się inwestor, budowa domu jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż zakup mieszkania. Z jakimi trudnościami zatem, należy się zmierzyć przy budowanie swojego domu?

Po pierwsze – kupno działki

Zakup odpowiedniej działki warto dobrze przemyśleć i zaplanować odpowiednio wcześniej. Podstawą rzecz, którą należy sprawdzić przed zakupem, to czy działka posiada status działki budowlanej. Kolejnym punktem jest przeanalizowanie dokładnie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a jeżeli takowego nie ma, to czy posiada Warunki Zabudowy (WZ).

Jeżeli działka posiada Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Jeżeli działka posiada MPZP, to możemy łatwo zanalizować, co może zostać wybudowane na terenie naszej działki i działek sąsiednich. Działka powinna znajdować się na terenie oznaczonym jako tereny zabudowy jednorodzinnej. Oznacza to, iż na terenie, na którym leży, może zostać wybudowany budynek jednorodzinny, wolnostojący, czy też w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, mający na celu zaspokojenie potrzeb mieszkalnych. Jeżeli zależy nam na sąsiedztwie lasu, warto sprawdzić, czy las wpisany jest jako tereny leśne, często powiem, działki prywatne, oznaczone jako tereny rolne, są zalesione, nie oznacza to jednak, że las ten, nie może być wycięty. Tylko wpisanie w MPZP, gwarantuje nam, że tereny leśne, pozostaną leśnymi. Może się również okazać, że zalesiony teren, to zapomniana działka inwestycyjna, oznaczona w MPZP jako tereny produkcyjne i za kilka lat powstanie tam prężnie rozwijająca się fabryka. Jeżeli zależy nam na cichej i bezpiecznej okolicy, dokładne zanalizowanie MPZP jest kluczowe. Warto zwrócić również uwagę na kwestie rozplanowania dróg w miejscu, w którym planujemy zakup działki, żeby nie okazało się, iż wybudujemy swój wymarzony dom 200 metrów od drogi ekspresowej.

Jeżeli działka nie posiada MPZP

Jeżeli działka budowlana nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, należy sprawdzić, czy zostały sporządzone dla niej Warunki Zabudowy. Warunki Zabudowy określają takie kryteria jak wysokość budynku, kształt i nachylenie dachu, kolorystykę, czy nawet długość elewacji frontowej. Jeżeli działka nie posiada Warunków Zabudowy, należy o takie wystąpić do Urzędu Gminy lub Miasta.

Warunki przyłączenia

Działkę należy również sprawdzić pod kątem przyłączy. Najważniejszym, bo najdroższym i najtrudniejszym do wykonania jest przyłącze kanalizacyjne. Jeżeli nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji w drodze, to należy założyć, że będzie trzeba wybudować na swojej działce szambo. Kolejne przyłącza to oczywiście energia elektryczna, woda oraz jeżeli chcemy – przyłącze gazowe. Przed budową, należy wystąpić o warunki przyłączenia do odpowiedniej instytucji.

Po drugie – projekt domu

Kolejnym krokiem po zakupie działki, jest wybór projektu, który będzie odpowiedni dla nas, ale także dla działki. Należy więc spojrzeć na projekty pod kątem wymiarów działki oraz usytuowania względem stron świata. Następnie należy się zastanowić jakiego rodzaju projektu szukamy, czy będzie to projekt indywidualny, czy gotowy.

Projekt gotowy

Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży gotowych projektów. Przy wyborze projektu gotowego, należy zwracać uwagę głównie na konstrukcję budynku. Wielu niedoświadczonych inwestorów, rezygnuje z kupna gotowego projektu, na rzecz często droższych projektów indywidualnych, ze względu na to, że nie pasuje im jak są rozstawione ścianki działowe. W obecnych czasach, nawet przy zakupie mieszkania przez dewelopera, można sobie ustawiać ścianki działowe dowolnie. Ważne jest więc sprawdzenie projektu pod względem konstrukcyjnym, wizualnym i usytuowania względem stron świata.

Projekt gotowy musi również zostać zaadaptowany do danej działki. W tym celu należy zgłosić się do architekta. Przed zakupem danego projektu, warto projekt pokazać architektowi, porozmawiać na temat ewentualnych zmian i zapytać o wycenę.

Projekt indywidualny

Projekt indywidualny to rozwiązanie dla osób, którym bardzo zależy na niestandardowym charakterze swojego domu, albo dla osób, których działka jest bardzo trudna. Projekty gotowe, to zazwyczaj projekty, które można łatwo „wstawić” na dowolną działkę. Niestety są też działki, które posiadają duży spadek, albo są bardzo wąskie. Rozwiązaniem dla osób posiadających taką działkę jest właśnie projekt indywidualny. Należy jednak liczyć się z tym, że działka o trudnych parametrach, będzie generować duże koszty wykonania projektu.

Budowa domu

Po złożeniu do odpowiedniego urzędu projektu oraz otrzymaniu zgody, można przystąpić do budowy. Przy budowie domu jest wiele spraw, nad którymi inwestor powinien się pochylić. Pierwszą z nich jest technologia.

Technologia budynku

Najbardziej znaną technologią w Polsce, jest technologia murowana. Wybierając tę technologię, można liczyć się z faktem, że na rynku jest wiele firm, specjalizujących się w budowie technologią murowaną oraz mamy do wyboru szeroki asortyment produktów od pustaków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, czy pustaków cementowo-wapiennych.

Wybierając technologię szkieletową, należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie jest to bardzo znana technologia w Polsce i mało jest na rynku wykonawców, którzy w tej metodzie się specjalizują. Należy znaleźć solidnego wykonawcę, który zadba o odpowiedni montaż i wysokiej jakości materiały. Ponieważ domu szkieletowe mają tendencję do nagrzewania się latem, a wyziębiania zimą, bardzo istotna jest odpowiednia izolacja. Drewno użyte do budowy domu w tej technologii powinno być wcześniej dobrze wysuszone i następnie zaimpregnowane.

Już na etapie projektu, należy przewidzieć jaką technologią chcemy budować swój dom. Jeżeli inwestor chciałby zmienić technologię na inną niż jest w projekcie, trzeba pamiętać o tym, że wpływa to również na konstrukcję budynku i będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami przerobienia projektu.

Proces budowy

Nad samą budową powinien czuwać kierownik budowy. Zatrudnienie sprawdzonego i zaufanego kierownika budowy jest wręcz kluczowe, jeżeli chcemy uniknąć błędów wykonawczych, nie zawsze powiem będziemy mieć czas, żeby przyjechać na budowę i wszystko sprawdzić. Kierownik powinien być obecny na wylewaniu ław fundamentowych, stawianiu stropów oraz dachów lub też stropodachów. Kierownik budowy, który nie będzie związany z firmą wykonawczą, na pewno wszystko sprawdzi, gdyż to w końcu on podpisuje się w dzienniku budowy.

Ostatni etap-wykończenie

Ostatnim etapem jest wykończenie wymarzonego domu. Wiąże się to z wieloma wyborami, takimi jak

  • Jaki kolor ścian wybrać
  • Jakie panele położyć na podłogę
  • Jaką miskę ustępową wybrać czy jaką umywalkę

Wykończenie domu, często trwa dłużej niż sama budowa. Wiąże się to właśnie z ilością wyborów jakie trzeba podjąć przy wykańczaniu wnętrz. Jest to jednak chyba najprzyjemniejsza część w budowie, bo to właśnie wtedy, budynek, zamienia się w dom.

Dodaj komentarz