Który rynek nieruchomości wybrać?

Który rynek nieruchomości wybrać?

Chcesz przenieść się na swoje? A może przymierzasz się do kupna mieszkania, jako inwestycji pod wynajem? Jeśli tak, to warto Ci przypomnieć, co tak naprawdę ważne jest w procesie poszukiwania nowej nieruchomości. Nie tylko cena i stan mieszkania są przecież istotne. Wiele osób bardzo dobrze wie, że na zainteresowanie mieszkaniem wpływ ma wiele czynników. Dziś podpowiemy Ci, z jakiego rynku najlepiej kupić mieszkanie, bez względu, w jakim celu to robisz!
Czym jest rynek wtórny?
Korzystając z rynku wtórnego musisz mieć świadomość, że kupujesz lokal, który w momencie transakcji ma już swojego Co Cię czeka, gdy skorzystasz z rynku wtórnego?
Kupując mieszkanie z tzw. drugiej ręki musisz liczyć się z tym, że możesz je dostać z całym wyposażeniem. Jeśli nie będzie podobał Ci się wystrój, meble czy kolor ścian to musisz liczyć się z tym, że będzie trzeba przeprowadzić remont. W zależności od tego, jak wiele będzie trzeba zmienić w mieszkaniu, koszty jego zakupu mogą znacznie wzrosnąć. Podczas korzystania z rynku wtórnego możesz też czasami spodziewać się niespodzianek, które zataił przed Tobą poprzedni właściciel, chociażby chwilowo ukryta wilgoć, bądź hałaśliwi sąsiedzi. Oczywiście nie zawsze tak musi być, ale warto, abyś o tym pamiętał.
Czym jest rynek pierwotny?
Jak już się pewnie domyślasz, tutaj mamy sytuację polegającą na tym, że kupujesz lokal, który nie był wcześniej użytkowany. Bardzo często się zdarza, że kupując taką nieruchomość, dostaniesz ją w stanie “surowym”. Najczęściej oznacza to, że mieszkanie będzie wyposażone jedynie w przyłącza do podłączenia elektryki i ocieplenie. Pozostała aranżacja pozostanie już Twoim zadaniem.
Co będzie, jak kupisz mieszkanie z rynku pierwotnego?
Tutaj od razu na myśl Ci przychodzi, że kupisz nieruchomość, która jest bez zbędnych mebli, nie będzie miało żadnych ukrytych wad. Niby tak może się wydawać, ale kilka komplikacji może Cię spotkać. Przede wszystkim, jeśli kupujesz lokal w dopiero co postawionym bloku, to musisz mieć świadomość, że nie wiadomo, kto będzie mieszkał nad czy obok Ciebie. Może będziesz miał szczęście i trafisz na spokojnych sąsiadów. A w gorszej sytuacji obok będzie płakało maleńkie dziecko, a nad tobą codziennie będzie głośno grała muzyka? Oczywiście nie musisz trafić tak źle, ale warto dopytać sprzedawcę, czy wie, kto będzie mieszkał w pobliżu.
Z którego rynku lepiej zakupić lokal?
Jeśli marzy Ci się aranżacja mieszkania od A do Z, to rynek pierwotny jest dla Ciebie korzystniejszą opcją. Nie będziesz musiał martwić się wywozem starych mebli, czyszczeniem wszystkiego i zdrapywaniem starej farby.
Jeśli jednak chcesz kupić lokal, który przeznaczysz pod wynajem, to rynek wtórny bardziej się sprawdzi. Nawet w sytuacji, gdy po kilku latach będziesz sam chciał w nim zamieszkać, to i tak mieszkanie będzie trzeba odświeżyć po lokatorach, czy zmienić meble. Jeśli jednak chcesz osobiście wprowadzić się zaraz po zakupie, to może warto poszukać, czegoś, co bardziej będzie odpowiadało Twoim gustom i nie będzie trzeba wymieniać praktycznie wszystkiego?
Nie wspomnieliśmy o jeszcze bardzo ważnym aspekcie, jakim jest cena. Właściwie chodzi tutaj o różnicę między oba rynkami. Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, w jakim województwie i mieście chcesz zakupić lokal. W niektórych województwach rynek pierwotny jest tańszy od wtórnego, a w innych wręcz odwrotnie. Dlatego przede wszystkim musisz zrobić rozeznanie na obu rynkach i wybrać takie mieszkanie, które będzie spełniało Twoje wymagania, ale tak, aby za nie nie przepłacić.
Rynek mieszkań, jak każdy inny oferuje wiele lokali na sprzedaż. Jednak często ceny są zawyżone w stosunku do lokalizacji czy stanu faktycznego nieruchomości. Dlatego też warto dobrze się rozejrzeć, by potem nie żałować pochopnie podjętej decyzji.

Dodaj komentarz