Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Zakup mieszkania

Zakup własnego mieszkania wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście możesz wyszukać ogłoszenie w internecie i z miejsca powiedzieć, że kupujesz dane mieszkanie, bo po prostu ci się podoba. Jednak zakup mieszkania to nie zakup bluzki, którą możesz na drugi dzień zwrócić jeżeli stwierdzisz, że coś jest nie tak. Do kupna mieszkania powinieneś gruntownie się przygotować, aby zaoszczędzić sobie czasu, nerwów i pieniędzy.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego mieszkania, powinieneś dokładnie przeanalizować pewne sprawy. Zastanów się, jak dużego mieszkania potrzebujesz – jaka powinna być powierzchnia mieszkania oraz ilość znajdujących się w nim pomieszczeń. Przy kupnie mieszkania zwróć uwagę na swoją bieżącą sytuację, ale również na dalszą perspektywę. To, że teraz jesteś singlem nie oznacza, że za 5 lat nie będziesz miał własnej rodziny, której przyda się więcej przestrzeni, myśl więc przyszłościowo.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Bardzo istotną sprawą, o ile nie najważniejszą jest to, jakimi środkami finansowymi dysponujesz. Określenia kwoty jaką możesz przeznaczyć na zakup mieszkania musisz dokonać na samym początku drogi, ponieważ czynnik ten znacznie wpływa na twoje pole działania. Skoro o kosztach mowa, musisz wziąć pod uwagę również dodatkowe wydatki, mianowicie: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika. Ważne, żebyś wiedział o tych kosztach zawczasu, aby uniknąć późniejszych nerwów czy rozczarowań.

Kiedy już przeanalizujesz swoje potrzeby i będziesz wiedział, jakiego mieszkania szukasz możesz wziąć się za przeglądanie ogłoszeń. Możesz to zrobić sam lub z pomocą pośrednika, który przedstawi Ci aktualną ofertę mieszkań do sprzedaży spełniających twoje kryteria. Na oglądanie mieszkań umów się, gdy jest jeszcze widno. Łatwiej jest wtedy ocenić otoczenie i zauważyć ewentualne nieprawidłowości, zarówno w samym mieszkaniu jak i w budynku – w sztucznym świetle mogą być one mało widoczne.

O czym jeszcze warto pamiętać

Niemniej ważną sprawą jest lokalizacja mieszkania i dostępność infrastruktury (miejsca parkingowe, parkingi strzeżone, garaże, komunikacja miejska, sklepy, punkty usługowe, urzędy, szkoły, przedszkola, place zabaw, boiska) oraz to czy znajduje się w centrum miasta czy na obrzeżach. Warto zwrócić uwagę czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, które mogłyby negatywnie wpływać na twoje samopoczucie i funkcjonowanie.

Zanim kupisz mieszkanie dokładnie przeanalizuj wszystkie “za” i “przeciw”, abyś mógł się nim cieszyć przed długie lata.

Dodaj komentarz