Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Własne mieszkanie jest najbardziej pożądanym marzeniem niemal każdego człowieka. Chcąc się usamodzielnić, albo założyć własną rodzinę to właśnie zakup mieszkania jest najważniejszą kwestią według bardzo wielu osób. Nie jest to jednak tak proste jak się wydaje.

Niewiele osób posiada tak korzystną sytuację finansową, aby z dnia na dzień pozwolić sobie na zakup dużego mieszkania w centrum Warszawy. Najczęściej w tym przypadku sięgamy po kredyt hipoteczny. Przed zakupem własnego mieszkania warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Zakup mieszkania wcale nie jest taki prosty

Upragnione mieszkanie możemy znaleźć na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Nie istnieje jednak odpowiedź na pytanie, które z nich jest lepszym wyborem. Kupno nowego mieszkania jest obciążone pewnym ryzykiem. W końcu deweloper może upaść albo mieszkanie może nie spełniać założeń projektowych.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego również jest obarczone ryzykiem. Przede wszystkim należy liczyć się z poprzednim właścicielem, który może sprawiać wiele problemów. Sam stan nieruchomości może być niezbyt dobry.

Dom czy mieszkanie?

Oba te typy nieruchomości mają swoje wady i zalety. Zakup mieszkania pozwala na wiele oszczędności eksploatacyjnych, a także na większy wybór lokalizacji. Są też wady tego rozwiązania. Przede wszystkim sąsiedzi, którzy mogą być niezbyt przyjaźnie do nas nastawieni. Drugą sprawą jest mała powierzchnia lokalu, a także odpowiedzialność zbiorowa za uszkodzenie części wspólnych.

Dom z kolei jest droższy w utrzymaniu, a wybór lokalizacji jest ograniczony. Za to możemy mieć dużo większą powierzchnię użytkową i mniejsze problemy z sąsiadami. Zanim zdecydujemy się za zakup mieszkania lub domu warto wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety, a następnie dokładnie je przeanalizować i wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. 

Kiedy kupić mieszkanie?

Decydując się na zakup mieszkania raczej nikt nie kieruje się sytuacja ekonomiczną, a własnymi wydarzeniami i postanowieniami życiowymi. Najczęściej mieszkania są kupowane, gdy na świat przyjdzie nowy członek rodziny, gdy chcemy się usamodzielnić lub gdy weźmiemy ślub lub wyjedziemy do innego miasta w celu znalezienia lepszej pracy.

Klucze do własnego mieszkania najlepiej odebrać wczesną wiosną. Dlaczego? a no dlatego, że wówczas będziemy mieli większe możliwości wykończeniowe naszych czterech kątów. Wymiana ogrzewania w trakcie zimy to chyba nie najlepszy pomysł. Nawet same prace wykończeniowe, takie jak malowanie ścian czy kładzenie gładzi będą przebiegały sprawniej.

Dodaj komentarz