Wynajem mieszkania – co trzeba wiedzieć?

Wynajem mieszkania – co trzeba wiedzieć?

Październik to czas, kiedy uczelnie rozpoczynają zajęcia. Wiąże się z tym wzmożony popyt na mieszkania. Jeśli szukasz mieszkania na wynajem, dobrze trafiłeś. Podpowiem najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę szukając nieruchomości.

Na początek najważniejsze informacje, czyli wynajem mieszkania co i jak?

Decydując się na wynajem mieszkania, zastanów się, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Jeśli pracujesz – zastanów się, jak wygląda dojazd. Sprawdź dokładnie, w jakich budynkach uczelni masz zajęcia, ponieważ często gmachy rozmieszczone są w różnych częściach miasta. Jeśli będziesz często odwiedzać znajomych, weź pod uwagę, gdzie oni mieszkają.

Planujesz wizyty w centrum? Weź pod uwagę odległość oraz komunikację. Jeśli korzystasz z miejskiej komunikacji, skup się na trasach i częstotliwości kursowania. Sprawdź, ile będzie kosztowała Cię ewentualna taksówka. Jeśli masz samochód, koniecznie zweryfikuj dostępność miejsc parkingowych, zarówno tych ogólnodostępnych, jak i przypisanych do wynajmującego.

Jeśli jeździsz rowerem zobacz, czy możesz bezpiecznie go zaparkować lub przechować. A może interesuje Cię dostępność miejskich rowerów lub hulajnóg w okolicy? Sprawdź, czy w rejonie, który rozważasz, są dostępne.

Zadaj sobie pytanie, jakiego mieszkania szukasz. Będziesz mieszkać sam? Zastanów się, czy wystarczy Ci kawalerka, czy potrzebujesz drugi pokój. Zależy Ci na osobnej kuchni bądź dodatkowym miejscu dla znajomych lub rodziny? Weź to pod uwagę przeglądając oferty. A może szukasz pokoju na wynajem? Zwróć uwagę na pozostałych lokatorów.

Sprawdź, ile osób docelowo będzie mieszkać w danym mieszkaniu i w jakim wieku są te osoby. Jeśli wszyscy jesteście studentami, prawdopodobnie będzie łatwiej się dogadywać niż z osobami pracującymi, szukającymi w mieszkaniu ciszy i spokoju. Zwróć uwagę, czy mieszkanie posiada piwnicę lub schowek. To często spore udogodnienie, gdy musimy przechować komplet zapasowych opon bądź sprzęt sportowy.

Zastanów się, czy wyposażenie mieszkania deklarowane przez właściciela Ci odpowiada. Zawsze możesz spróbować poprosić o doposażenie lub wymianę, np. starej pralki na nową, czy biurka dla jednej osoby na większy stolik.

W kwestii mniejszych detali – zastanów się, czy nie lepiej jest zaakceptować wyposażenie, które nie do końca Ci odpowiada i dokupić np. mały stolik, ale zdecydować się na mieszkanie ze względu na świetną lokalizację i dostępność dobrej komunikacji miejskiej.

Wynajem mieszkania – na co uważać?

Zweryfikuj, czego dotyczy prezentowana cena wynajmu. Dokładnie sprawdź, czy wliczone są wszystkie opłaty, czy może część. Jeśli masz wątpliwości dopytaj właściciela, ile konkretnie będziesz płacił za oferowaną nieruchomość.

Zadaj pytanie o to, co wchodzi w skład opłat. Zwróć uwagę na mogące się pojawić niedogodności związane z niezrozumieniem tematu, np. za ogrzewanie gazowe latem nie zapłacisz dużo. Zimą natomiast rachunek może okazać się bardzo wysoki.

Uważaj na umowę. Przeczytaj ją bardzo dokładnie. Nie zakładaj oczywiście z góry, że ktoś próbuje Cię oszukać, po prostu zapoznaj się z treścią, którą chce przekazać Ci wynajmujący. Sprawdź, czy odpowiadają Ci warunki kaucji czy wypowiedzenia proponowane przez wynajmującego.

Jeśli któryś z punktów jest dla Ciebie niejasny, po prostu dopytaj. Dowiedz się, jak wygląda kwestia ewentualnego wypowiedzenia oraz zwrotu kaucji. Upewnij się, że rozumiesz dobrze kwestie finansowe. Te pytania mogą wydać Ci się niewygodne, ale nigdy jednak nie wiadomo, co się wydarzy.  

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem?

  • lokalizacja – dojazd na uczelnię/ do pracy/ do centrum/ do znajomych
  • transport miejski i miejsce parkingowe
  • rozkład pomieszczeń + dodatkowe pomieszczenie (schowek/ piwnica)
  • wyposażenie mieszkania + możliwość doposażenia
  • cena – czy uwzględnia wszystkie opłaty
  • umowa – okres wypowiedzenia, kaucja, inne szczegóły, np. cisza nocna.

Nie wiesz, czy poradzisz sobie sam? Poproś kogoś znajomego, aby obejrzał mieszkanie razem z Tobą. Co dwie głowy to nie jedna!

Pamiętaj, jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów – zawsze możesz zgłosić się do biura nieruchomości.

Dodaj komentarz