Cena mieszkania

Cena mieszkania

Młodzi ludzie chcą rozpocząć samodzielne życie w coraz młodszym wieku. Nie każdego stać na mieszkanie lub dom. Większość z nich bierze kredyt na ten cel. Warto jednak wcześniej poznać zasady panujące na rynku. Cena mieszkania może bowiem znacznie się różnić w zależności od różnych czynników. Poznaj najważniejsze z nich!

Cena mieszkania zależy od:

Lokalizacji – estetyczna okolica w sąsiedztwie parku i nowych budynków zawsze wiąże się z wyższą ceną lokalu. Ważny jest też łatwy dostęp do instytucji takich jak szkoła, przedszkole, kino czy inne. Najdrożej zawsze będzie w centrum i dzielnicach miast najlepiej skomunikowanych. Wyższa cena mieszkania w centrum nie zawsze jednak wiąże się z wyższym komfortem. Jeżeli nie będzie pasowało do naszego stylu życia czy planów zawodowych zwyczajnie będziemy się w nim męczyć. Możesz kupić praktycznie takie samo mieszkanie na obrzeżach za niższą kwotę i cieszyć się nim wiele lat!

Typu i standardu budynków – mieszkania w blokach z wielkiej płyty zazwyczaj są tańsze, ponieważ są starsze. Estetyka budynków również nie wpływa na ich korzyść. Jednak okazuje się, że często są one położone w dzielnicach dobrze skomunikowanych, zielonych i spokojnych. Droższe na pewno są lokale budowane w cegły w ciągu ostatnich 20 lat. Od razu można zauważyć różnice estetyczne. Niestety nowe budynki często znajdują się na obrzeżach miast lub na terenach pofabrycznych. To wiąże się też ze słabą infrastrukturą.

Planu mieszkania – liczba okien i kierunki na jakie one wychodzą też jest istotna. Tak samo jest z możliwościami aranżacyjnymi. Skuszony niską ceną możesz myśleć, że trafiłeś na świetną ofertę. Tymczasem może się okazać, że mieszkanie jest całkowicie nie ustawne, ponieważ ma długie i wąskie pokoje. Ponadto okna nie doświetlają lokalu wystarczająco i jest tam ponuro.

Aranżacji wnętrza – to trik psychologiczny. Czyste, ładnie urządzone mieszkanie pozwala ci wyobrazić sobie, że mógłbyś w nim zamieszkać. W przypadku zaniedbanego lokalu raczej zniechęcisz się do kupna. Warto zwrócić uwagę na to czy aranżacja Ci odpowiada. Sprawdź też, czy cena mieszkania urządzonego nie jest wyższa niż koszt ewentualnego remontu w tańszym z nich.

Cena mieszkania

Widzimy zatem, że nawet dwa na pozór identyczne mieszkania mogą znacznie różnić się ceną. Wystarczy, że znajdują się w innych miejscach. Zanim więc weźmiesz kredyt, dokładnie prześledź rynek. Może się bowiem okazać, że twoje wymarzone mieszkanie wcale nie wymaga tak dużych środków finansowych. Pamiętaj – droższe nie zawsze znaczy lepsze!

Dodaj komentarz