Czy trudno jest zostać operatorem wózków widłowych?

Czy trudno jest zostać operatorem wózków widłowych?

Zawód operatora wózków widłowych może wydawać się kuszący. W końcu wymaga niewiele wysiłku fizycznego w porównaniu do wielu innych prac wykonywanych w magazynach czy też na halach produkcyjnych, a do tego jest na niego duży popyt i stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę.

Żeby jednak móc rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie, trzeba najpierw uzyskać wymagane umiejętności i uprawnienia. Jak to zrobić i czy jest to trudne?

Jak zostać operatorem wózków widłowych? Instrukcja krok po kroku

Proces stawania się operatorem wózków widłowych nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiedni kurs – musi to być kurs kończący się egzaminem państwowym. Żeby przystąpić do kursu, wystarczy być pełnoletnim. Jest również z oczywistych względów konieczne, aby kursanci nie posiadali jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych (pod względem psychicznym lub fizycznym) do wykonywania zawodu.

Wbrew pozorom nie wszystkie kursy są takie same. Niektóre centra szkoleniowe mogą mieć lepsze, bardziej powszechnie stosowane w firmach modele wózków, większe hale czy lepsze techniki nauczania. Stąd też, jeśli ktoś chce uzyskać uprawnienia na wózki widłowe Gdańsk, powinien wybrać taki kurs, który jak najbardziej zwiększy jego szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu. Zwykle na stronie internetowej centrum szkoleń można znaleźć informacje m.in. odnośnie do posiadanych obiektów i maszyn, a z kolei w Google i mediach społecznościowych bez problemu dostępne są opinie dotychczasowych kursantów. Warto się z nimi zapoznać, a dopiero potem podjąć decyzję.

Kiedy już kurs zostanie zakończony, a kursant otrzyma zaświadczający jego uczestnictwo certyfikat, nie pozostanie nic innego, jak ustalić termin egzaminu państwowego i do niego podejść. Egzamin może się odbyć w centrum szkoleń, ale może też mieć miejsce w miejscu pracy danej osoby, jeśli została skierowana na kurs przez pracodawcę. Składa się on z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, a część praktyczną można realizować tylko przy wykorzystaniu wózków spełniających określone standardy.

Czy zostanie operatorem wózków widłowych jest trudne?

Podejście do egzaminu na operatora wózków widłowych “z marszu”, bez nauki, może zakończyć się niepowodzeniem. Jeśli jednak poświęcimy kilka godzin na powtórzenie teorii, a także wraz z instruktorem przećwiczymy kluczowe manewry, aż będziemy w stanie bezbłędnie je wykonywać, nie powinien pojawić się problem.

Zdanie egzaminu będzie oczywiście dużo łatwiejsze, jeśli centrum kursów wykaże się indywidualnym podejściem i zadba o to, aby dokładnie wyjaśnić wszystkie ważne kwestie, a w szczególności te, które zazwyczaj sprawiają największe problemy podczas egzaminu.

Dodaj komentarz