Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Branża nieruchomości rozwija się  bardzo dynamicznie, a na rynku pojawia się coraz większe  zapotrzebowanie na wysokiej klasy pośredników między właścicielami posiadłości a potencjalnymi klientami. Czy każdy może zostać agentem nieruchomości? Na jakie zarobki można liczyć w tej branży?

Kim jest agent nieruchomości?

Agent nieruchomości pełni rolę pośrednika pomiędzy osobą zainteresowaną kupnem bądź najmem danej posiadłości, a jej właścicielem. Może on pośredniczyć zarówno w transakcjach dotyczących pomieszczeń mieszkalnych, takich jak domy czy apartamenty, jak i lokali użytkowych. Pomoże on znaleźć właściciela wymarzonej nieruchomości, a także przeprowadzi jej prezentację. Przygotuje również niezbędne umowy oraz zapozna klientów ze stanem prawnym obiektu.

Jakie cechy powinien posiadać agent nieruchomości?

Nie każdy człowiek odnajdzie się w tym specyficznym zawodzie. Warto zatrudnić do tej roli osobę, która:

  • jest cierpliwa,
  • nie boi się nowych wyzwań,
  • posiada doświadczenie sprzedażowe,
  • jest wrażliwa na potrzeby klientów,
  • potrafi działać pod presją czasu.

Ponadto warto, aby wybrana osoba posiadała prawo jazdy kategorii B, dzięki któremu w krótkim czasie będzie w stanie przyjechać w dane miejsce, oraz znajomość rynku nieruchomości danego miasta i udogodnień dla mieszkańców każdej dzielnicy. Należy pamiętać, że to od kompetencji danego sprzedawcy będzie zależeć długość oraz powodzenie danej transakcji.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Na zarobki agenta nieruchomości wpływ ma wiele czynników, m.in. wielkość miasta, w którym pracuje, jego doświadczenie zawodowe oraz renoma wśród klientów. Agencje nieruchomości zazwyczaj oferują zarobki oparte o system prowizyjny (podstawa + prowizja od sprzedaży), tak więc w zależności od miesiąca jego zarobki mogą się różnić. W większości agencji prowizja od sprzedaży jest liczona procentowo i waha się w przedziale 2-3% wartości danej nieruchomości. Na rynku można jednak spotkać pracodawców, którzy oferują znacznie niższe lub wyższe stawki. Według najnowszych danych najgorzej zarabiający agenci otrzymują średnią pensję niższą niż 4 650 zł. Najlepsi pracownicy mogą liczyć na  zarobki wielkości przynajmniej 7 400 zł miesięcznie.

Agent nieruchomości – wymagająca praca pełna możliwości

Z pewnością jest to zawód narażony na duże wahania rynkowe. Warto pamiętać, że w wysokim sezonie osoba na tym stanowisku może zarabiać bardzo wysoką pensję, natomiast w niskim jej zarobki będą niższe. Niewątpliwie jest to jednak zawód niezwykle ciekawy, oferujący ciągle nowe możliwości rozwoju. Z pewnością spróbowanie sił w tej branży będzie stanowić ciekawe doświadczenie zawodowe oraz fascynującą przygodę.

 

Dodaj komentarz