Co warto wiedzieć o podatku od sprzedaży nieruchomości?

Co warto wiedzieć o podatku od sprzedaży nieruchomości?

Jednym ze sposobów na pozyskanie gotówki jest sprzedaż posiadanej nieruchomości. Często jest to jednak związane z obowiązkiem zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Warto zapoznać się z przepisami prawnymi, które dotyczą tego obowiązku podatkowego, żeby uniknąć różnego rodzaju konsekwencji.

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

Osoby, które sprzedają mieszkania, muszą zapłacić podatek dochodowy. Nie można mylić go z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który opłacić powinna strona kupująca. W przypadku, w którym osoba sprzedająca nieruchomość zarobiła na takiej transakcji, musi rozliczyć się z tego tak samo, jak ma to miejsce w przypadku standardowego uzyskiwania dochodu, na przykład z pracy. Każda osoba, która sprzeda dom lub nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia, musi zapłacić odpowiedni podatek dochodowy.

Formalności związane z podatkiem od sprzedaży nieruchomości

Warto wiedzieć, jak obliczyć wartość podatku. Standardowo wynosi ona 19 procent, ale kluczowe może być to, jaka kwota jest podstawą opodatkowania. W sytuacji, w której kupuje się dom za 400 tysięcy, a następnie inwestuje w jego remont kolejne 100 tysięcy, żeby sprzedać go za 650 tysięcy, podstawą opodatkowania jest zaledwie 150 tysięcy, czyli zysk, który wykazuje osoba sprzedająca mieszkanie. Oznacza to, że od tej kwoty trzeba zapłacić odpowiedni podatek. Warto pamiętać, że sprzedaż mieszkania znacznie poniżej ceny rynkowej może oznaczać, iż urząd samoczynnie doliczy wyższy podatek, który trzeba zapłacić od realnej wartości mieszkania.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

  • Podczas sprzedaży prawa do wieczystego użytkowania gruntów
  • Sprzedaży udziałów, części lub całości nieruchomości
  • Zbycia spółdzielczego prawa do mieszkania, lokalu lub domu znajdującego się w spółdzielni mieszkaniowej

Trzeba pamiętać, że podatek musi zostać zapłacony przez sprzedającego. Wysokość podatku zostaje oszacowana na podstawie zysku, jaki osiągnął sprzedający, nie zaś od całkowitej sumy, za którą sprzedał dom. Po stronie kupującego leży zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnej. Taki podatek wynosi 2% wartości transakcji. Warto pamiętać, że podobnie wygląda sytuacja w przypadku działek budowlanych, które chce się sprzedać. Istnieją pewne wyjątki, dlatego warto zapoznać się z aktualnie brzmiącymi przepisami podatkowymi – te regularnie się zmieniają, zamykając jedne, a otwierając inne drogi do ulg. Podatek można zmniejszyć o koszt uzyskania przychodu, a więc podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie dla notariusza oraz koszt modernizacji, remontu lub wykończenia nieruchomości.

Dodaj komentarz