Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki?

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki?

Chęć budowy domu czy zakup gotowej nieruchomości wiąże się z wieloma czynnościami, które należy uprzednio wykonać. Cały proces sprowadza się m.in. do weryfikacji stanu prawnego gruntu. Pytanie odnosi się do tego, jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Na wstępie warto zauważyć, że każda nieruchomość gruntowa ma nadane stosowne oznaczenia, które nazywa się numerem ewidencyjnym oraz adresem administracyjnym działki. Znajomość tych danych na etapie weryfikacji bardzo ułatwia cały proces sprawdzenia tego, kto jest jej właścicielem. W rzeczywistości wspomniane oznaczenia są zapisane w ewidencji gruntów i budynków. Znając je można przystąpić do kolejnego etapu, czyli ustalenia numeru księgi wieczystej. W tym celu można przenieść się na stronę rządową ekw.ms.gov.pl i wybrać opcję, która umożliwi przeglądanie księgi wieczystej. Po wpisaniu odpowiednich wartości zostaniemy przekierowani do szczegółów przy pomocy których bez problemu będzie można dowiedzieć się więcej na temat prawowitego właściciela działki.

Jak sprawdzić właściciela działki bez danych o księdze wieczystej?

Sprawa nieco komplikuje się w momencie, gdy nie mamy szerszych informacji na temat księgi wieczystej. Oczywiście, takie przypadki się zdarzają i nie należą do rzadkości. W tym momencie można zadawać sobie pytanie, kiedy można mieć do czynienia z taką sytuacją? Otóż przede wszystkim w momencie, gdy obecny właściciel nie ma interesu prawnego, aby ujawniać te informacje. Poza tym takie dane nie zawsze są przekazywane przez biuro nieruchomości, jeśli korzystamy z jego usług. No dobrze, ale czy w takim przypadku można zidentyfikować numer księgi wieczystej w łatwy sposób? Otóż takie działanie jest z punktu widzenia prawa zabronione. Inaczej mówiąc, nie istnieją legalne sposoby pozwalające na uzyskanie tej informacji. Wiąże się to z obecnym prawodawstwem, które chroni niejako właściciela gruntu przed uzyskaniem konkretnych informacji przez osoby postronne. 

Alternatywne sposoby na poznanie informacji o właścicielu działki

Do tej pory przedstawiony został jeden ze sposobów, pozwalający na uzyskanie informacji o właścicielu działki. Jeżeli zawiódł, wówczas warto znać inne alternatywy. Przykładem jest skorzystanie z kolejnego portalu rządowego geoportal.gov.pl. To strona, która zawiera internetową bazę danych na temat gruntów. Dzięki niej w łatwy sposób można pozyskać informacje na temat numerów ewidencyjnych działek i ich parametrów. Informacje, jakie można uzyskać to m.in:

  • numer działki i jej powierzchnia;
  • obręb oraz oznaczenie TERYT;
  • województwo, gmina, a także rodzaj gminy.

Niestety, pomimo że za pomocą tej strony można uzyskać cenne informacje, to w rzeczywistości nie jest możliwe poznanie właściciela działki. W związku z tym chcąc uzyskać nieco bardziej szczegółowe dane, zawsze warto zwrócić się z prośbą do właściciela czy biura nieruchomości o udostępnienie takiej informacji.

Ile kosztuje sprawdzenie właściciela działki?

Na koniec warto odnieść się do kosztów, na jakie należy się przygotować podczas sprawdzania właściciela działki. Warto wiedzieć, że elektroniczna wersja wyrysu i wypisu to koszt 140 zł, wydruk jest z kolei o 10 zł droższy. Alternatywą dla tej metody jest złożenie wniosku o uproszczony wypis, który kosztuje zaledwie 15 zł lub odpis z księgi wieczystej, który można uzyskać w kwocie 20 zł.

Dodaj komentarz