Wycena nieruchomości – jakie koszty są z tym związane?

Wycena nieruchomości – jakie koszty są z tym związane?

Samodzielne wystawienie nieruchomości na sprzedaż wbrew pozorom, wcale nie jest takie łatwe. Tym bardziej że ciężko “na oko” ocenić, ile taka nieruchomość jest warta. Warto pomyśleć o tym, aby zlecić wycenę nieruchomości. Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości – od czego należy zacząć?

Od tego, aby poznać przepisy, jakie obowiązują w tej kwestii. Można je dokładnie znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Warto zajrzeć do tego dokumentu, aby wiedzieć, czy osoba, która podejmuje się takiej wyceny, działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Podstawą takiego procesu jest tak naprawdę umowa, która zostaje sporządzona przez obydwie strony. Jest ona ważna z tego względu, że to w niej określony będzie cel wyceny nieruchomości. Zanim jednak dojdzie do właściwej wyceny, potrzebne jest zapoznanie się z nieruchomościami o podobnym typie i ich wyceny. To właśnie będzie miało wpływ na ostateczny aspekt takich działań.

Realna wartość konkretnej nieruchomości

Człowiek nigdy nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest realna wartość jego nieruchomości. Fakt, że kupowało się ją XX czasu temu za taką i taką cenę, nie oznacza, że taka wartość się nie powiększyła. Po co więc tracić na tym, skoro można jeszcze tak naprawdę więcej zyskać. Należy uważać w tej kwestii, ponieważ już wiele osób przekonało się, że niezbyt roztropne podejście może doprowadzić do utraty pieniędzy.

W drugą stronę, może się okazać, że nieruchomość straciła także na swojej wartości. Po co więc narażać się na sprawę sądową z klientem, który po zakupie nieruchomości może poczuć się oszukany? Jak więc widać, prośba o wycenę nieruchomości, będzie roztropnym podejściem ze strony sprzedawcy.

Koszt wyceny nieruchomości

Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba będzie zapłacić. Wszystko tak naprawdę uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na to będzie mieć m.in. rodzaj nieruchomości z jaką będzie się mieć do czynienia. Inaczej podchodzi się do domu jednorodzinnego, a inaczej do mieszkania lub do budynku przedsiębiorstwa, magazynu lub też innych miejsc. Inna wycena stosowana jest w przypadku pustych działek. Na cenę wyceny nieruchomości wpływ może mieć również region kraju, gdzie mieszka dana osoba.

Można jednak zwrócić się do osób, jakie na co dzień zajmują się wycenę nieruchomości, o przygotowanie oferty. Tak, aby wiedzieć, jaka jest tak naprawdę średnia cena, dzięki czemu będzie można zdawać sobie sprawę z tego, jakie finanse trzeba będzie w przyszłości przeznaczyć na ten cel.

Dodaj komentarz