Jak zamontować karnisz?

Jak zamontować karnisz?

Wiele mniejszych prac remontowych można wykonać w domu samodzielnie, bez pomocy fachowca. Do takich czynności możemy zaliczyć montaż karnisza. Jednak nawet te proste zadania warto wykonać zgodnie ze wskazówkami, szczególnie jeśli robimy coś po raz pierwszy. Jak zamontować karnisz?

Wybór karnisza

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karniszy – szynowe, drążkowe, pręt mocowany do ramy okiennej. Który wybrać? To zależy od tego co chcesz uzyskać. Karnisze szynowe są mało widoczne, najczęściej białe i wykonane z plastiku. Są wygodną opcją jeśli wnęka okienna ma kształt półkolisty. Szyny możesz poprowadzić po obwodzie i tym sposobem zasłonić całe okno. Jednak nie jest to najbardziej estetyczny wybór, dodatkowo żabki często wypadają i się łamią. Najczęstszym wyborem jest karnisz drążkowy. Te są dostępne w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Karnisze drążkowe są nie tylko funkcjonalne, ale również spełniają funkcję estetyczną. Stają się częścią wystroju mieszkania. Karnisz drążkowy solidnie wykonany posłuży nam przez lata i nie straszne będą mu nawet ciężkie i grube zasłony. Jak wykonać montaż karnisza?

Wykonanie pomiarów

Karnisz drążkowy mocuje się do ściany lub sufitu. Ta pierwsza opcja jest najczęściej stosowana. Jednak zanim zabierzesz się za montaż właściwy wykonaj dokładne pomiary. Wymiary karnisza otrzymuje się poprzez zmierzenie szerokości okna oraz dodanie do tego ok 30 cm. Po 15 cm z prawej oraz lewej strony. Dzięki temu zasłony lub firanki zakryją całe okno. Natomiast odległość karnisza od ściany powinna wynosić od 10 do 15 cm. Ta miara zależy od szerokości parapetu. Pamiętaj, że karnisz montuje się nad wnęką okienną. Trzecią i ostatnią miarą jest odległość karnisza od górnej krawędzi ramy okna lub wnęki. Ta powinna wynosić minimum 5 cm. 

Potrzebne narzędzia

Do montażu karnisza przede wszystkim będziesz potrzebować ołówka, linijki i poziomicy. Pierwsze dwa przybory pomogą ci dokładnie określić odległości. Dzięki poziomicy będziesz mieć pewność, że karnisz montowany jest równo. Do samego montażu będziesz potrzebować wiertarki, kołków oraz wkrętów. Pamiętaj, aby wkręty dobrać odpowiednio do wielkości i ciężkości karnisza. Do wagi dodaj także firanki oraz zasłony. Kołki i wkręty możesz kupić w komplecie. Do montażu karnisza przyda ci się także stabilna drabina. Za każdym razem sprawdź, czy drabina stoi równo i na płaskim podłożu. Pierwszym krokiem jest zaznaczenie ołówkiem miejsc, które będziemy wiercić. Dopiero w następnej kolejności wywierć dziury, włóż kołki i przymocuj karnisz. 

Dodaj komentarz