Kultowe meble PRL czyli o stylu PRL, który coraz częściej gości we współczesnych wnętrzach

Kultowe meble PRL czyli o stylu PRL, który coraz częściej gości we współczesnych wnętrzach

Moda stale się zmienia. Bez względu na to, czy dotyczy ona współczesnego ubioru, elektroniki lub też aranżacji wnętrza, to co jest modne dzisiaj, za kilka lat odejdzie w zapomnienie. Coraz popularniejsze staje się jednak powracanie do przeszłości. Wiele rzeczy z czasów naszych rodziców lub dziadków powraca do współczesności. Tyczy się to nie tylko ubrań, ale także starych mebli.

Styl PRL znów wraca do łask

Dzisiejszy świat mody coraz chętniej czerpie wszelkie inspiracje z poprzednich dziesięcioleci. Podobno popularne trendy mają zwyczaj powracania do łask teraźniejszości mniej więcej co pół wieku. Cenimy zatem stare przedmioty posiadające duszę. Zwykle wystarczy odrobina dobrych chęci oraz kreatywność, aby nadać takim rzeczom drugie życie. Doskonałym tego przykładem jest styl PRL. To, co przez niektórych było uważane za największy kicz tamtych lat, dziś zachwyca niejedną osobę.

Posiadanie mebli  z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jeszcze do niedawna było powodem do wstydu. Dobrowolne postawienie typowej meblościanki, krzesła na cienkich nóżkach lub typowej PRL-owej komody w salonie, było nie do pomyślenia. Dziś coraz częściej właśnie te meble goszczą w naszych wnętrzach. Znudzeni minimalizmem współczesnych mebli poszukujemy oryginalnych alternatyw, które nadadzą charakter naszemu wnętrzu. W tej kwestii znakomicie sprawdzają się odrestaurowane meble. Pole do popisu ma przede wszystkim styl PRL. Meble te kojarzą nam się przede wszystkim z dzieciństwem spędzonym u dziadków, albo domem rodziców. Z uwagi na wartość sentymentalną coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie właśnie tych mebli na różnych targach. Wbrew pozorom takie wyprzedawane starocie można szybko i łatwo odnowić.

Jak odrestaurować kultowe meble w stylu PRL?

Meble z czasów PRL wyróżniają się przede wszystkim niesamowitym błyskiem. Jest to zasługą grubej warstwy lakieru, którą wówczas pokrywano takie elementy wyposażenia wnętrz. Jednak to nie lustrzany blask urzeka dzisiejsze pokolenia, lecz sama forma komód, szaf, czy meblościanek. Internauci coraz śmielej chwalą się samodzielnie odrestaurowanymi meblami w stylu PRL-u. Zwykle do takiej odnowy nie potrzeba wiele. Najczęściej takie meble zostają pokryte białą farbą. Niektórzy jednak na tym nie kończą. Polacy decydują się na drobne poprawki dawnego stylu. W tym celu demontują szuflady, a już zwłaszcza drzwiczki od komody, dzięki czemu zyskują dobrze prezentujące się półki. Odpowiednia aranżacja wnętrza wraz z tak odnowionymi meblami sprawia, że nasz salon nabiera zupełnie innego wyglądu, który cieszy oko.

Dodaj komentarz