Mieszkanie z kredytem – jak je szybko sprzedać?

Mieszkanie z kredytem – jak je szybko sprzedać?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Jakich formalności należy dopełnić, by taka transakcja przebiegła bezproblemowo? O czym trzeba powiadomić kupca? Jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza? Zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedzi na tego typu pytania w poniższym artykule. 

<h2> Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? </h2>

Coraz więcej osób zastanawia się, jak wygląda procedura sprzedaży mieszkania z kredytem. Wielu klientów, gdy dowiaduje się, że konkretna nieruchomość jest obciążona kredytem hipotetycznym rezygnuje z jego zakupu z obawy przed problemami. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie trzeba się martwić. Bez problemu można bowiem sprzedać zarówno mieszkanie, jak i dom z kredytem hipotecznym. Sprzedający powinien jednak dopełnić wszystkich formalności, by kupujący posiadał odpowiednią wiedzę, na temat mieszkania i jego zadłużenia. Obowiązkowo, sprzedający powinien wystąpić do swojego banku o zgodę na sprzedać takiej nieruchomości i tym samym zobowiązać się, iż przy sprzedaży mieszkania od razy zostanie spłacony kredyt. 

<h2> Jak wygląda taka transakcja? </h2>

Osoba zainteresowana mieszkaniem z kredytem może sprawdzić sama wszystkie dane o konkretnej nieruchomości (kiedy powstała, kto jest jej właścicielem, czy jest obciążona itp.). Można to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu przy pomocy przeglądarki internetowej zamieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie można zweryfikować podstawowe dane stanu księgi wieczystej. Sprzedający ma obowiązek dostarczyć do notariusza zaświadczenie z banku, w którym będzie widniała pozostała kwota kredytu. Przy spisaniu aktu notarialnego, rejent zobowiązuje sprzedającego w pierwszej kolejności do spłaty kredytu (na konto banku wskazane w akcie). Zazwyczaj ma na to od 3 do 7 dni. Tym samym klient staje się właścicielem mieszkania, które nie jest już obciążone kredytem poprzedniego właściciela. Przy jakichkolwiek wątpliwościach warto poprosić o pomoc we wszystkich formalnościach dobrego doradcę finansowego. Taka osoba poprowadzi klienta lub sprzedającego przez cały proces i pomoże w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności. 

<h2> Czy warto kupić mieszkanie z kredytem? </h2>

Tak naprawdę osoby, które posiadają mieszkanie z kredytem i chcą je szybko sprzedać oferują konkurencyjną cenę. Klienci nie muszą się więc obawiać takiej transakcji, gdyż zarówno doradca finansowy, jak i notariusz dokona wszelkich starań, by wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Przed zakupem takiego mieszkania warto jednak:

1) sprawdzić księgę wieczystą, 

2) poprosić właściciela o zaświadczenie z banku, czy bank wraża zgodę na sprzedać, 

3) skonsultować się z doradcą finansowym. 

Dodaj komentarz