Inwestycja, lokata pieniędzy czy wymarzone cztery kąty to powody podejmowania decyzji o zakupie mieszkania. Zaczyna się od przeglądania ogłoszeń w internecie, potem następuje etap oglądania i wyboru nieruchomości oraz zawarcie umowy przedwstępnej. Zanim jednak zdecydujesz się na ten ważny krok, przeczytaj i sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania.
Przed zakupem mieszkania koniecznie sprawdź!
Oto kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania.
-
Stan mieszkania – cena – metraż. W przypadku tych trzech cech warto określić priorytety. Najtańsze będą mieszkania do remontu. Pamiętaj, że całkowicie odnowione mieszkania o niewielkim metrażu potrafią zaskoczyć wysoką ceną.
-
Lokalizacja i infrastruktura. Jeśli planujesz przeprowadzić się do kupowanej nieruchomości, sprawdź, gdzie znajdują się szkoły, przedszkola placówki opieki zdrowotnej czy markety.
-
Czynsz, sposób ogrzewania wody i pomieszczeń. Ciepło miejskie? Ogrzewanie na prąd czy gaz? W zależności od aktualnych cen poszczególnych paliw, zwróć uwagę na ten aspekt. Unikniesz niespodzianki w postaci wysokich miesięcznych opłat eksploatacyjnych.
-
Pośrednik i opłata notarialna i inne koszty. Do oferowanej ceny mieszkania mogą dojść dodatkowe koszty – pośrednika, notariusza i inne. Dowiedz się bądź ustal, kto będzie je pokrywał.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Rynek mieszkaniowy oferuje możliwość zakupu mieszkania od dewelopera lub od jego właściciela – użytkownika. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Poniżej korzyści, jakie ma nabywca mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego.
Mieszkania deweloperskie, czyli rynek pierwotny.
Zakup mieszkania od dewelopera to szereg korzyści. Oto najważniejsze.
-
Mieszkania z rynku pierwotnego zwykle są nowoczesne i spełniają aktualne standardy budowlane. Mają nowe instalacje, wyposażenie i technologie, dzięki którym ich eksploatacja będzie tańsza.
-
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, dopasujesz je do własnych potrzeb, Deweloper uwzględni Twoje sugestie dotyczące rozkładu i liczby ścian działowych, gniazdek elektrycznych czy punktów świetlnych.
-
Deweloperzy udzielają gwarancji na nowo zakupione mieszkania. W przypadku wad budowlanych lub problemów strukturalnych masz prawo zgłosić usterkę i zażądać jej usunięcia.
-
Na rynku pierwotnym istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiadającego potrzebom nabywców mieszkania w danej lokalizacji, dzielnicy czy miejscowości.
Nieruchomości z rynku wtórnego.
Alternatywą są mieszkania „używane’. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Sprawdź.
-
Mieszkania z rynku wtórnego często są tańsze. Poprzedni właściciel może być bardziej skłonny do negocjacji ceny, szczególnie jeśli ma pilną potrzebę sprzedaży.
-
Często mieszkania z rynku wtórnego są dostępne w bardziej urokliwych dzielnicach, centrach miast i innych miejscach, niedostępnych dla deweloperów.
-
W otoczeniu mieszkań z rynku wtórnego znajdują się taką jak szkoły, sklepy, place zabaw, parki czy przystanki pojazdów komunikacji publicznej.
-
Zakup mieszkania z rynku wtórnego może być szybszy i prostszy niż w przypadku rynku pierwotnego. Nie ma bowiem konieczności oczekiwania na ukończenie budowy.
Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, mieszkanie w obecnych czasach jest dobrą inwestycją. Wybierz rozsądnie, a z pewnością będzie to dobra decyzja.