Co można odliczyć od podatku przy remoncie mieszkania?

Co można odliczyć od podatku przy remoncie mieszkania?

Kwestia różnorodnych odliczeń od podatków nurtuje Polaków od wielu lat. Mimo iż w przepisach jest uregulowane, że w przypadku remontu mieszkania wszelkie materiały budowlane można odliczyć, wiele osób i tak zastanawia się, co konkretnie wchodzi w skład takiego odliczenia. Warto więc zapoznać się z poniższym artykułem. Zainteresowani z pewnością znajdą kilka praktycznych wskazówek.

<h2> Remont mieszkania – co można odliczyć od podatku? </h2>

Czasami w ferworze walki z remontem wiele osób zapomina o tym, iż warto zbierać faktury za zakupy i za usługi, gdyż będzie można je odliczyć od podatku. Na stronie podatki.gov.pl zainteresowani znajdą szczegółowe listy, co dokładnie wchodzi w skład rozliczenia. Warto wiedzieć, że odliczyć można między innymi:

1) materiały budowlane (w tym materiały służące do ocieplenia mieszkania, materiały na taras, kleje, płytki, tynki, gipsy itp.),

2) koszty związane z termomodernizacją lokalu, czyli np: wymianę okien, montaż fotowoltaiki, wymianę pieca grzewczego),

3) zakup klimatyzacji,

4) zakup drzwi wewnętrznych i zewnętrznych,

5) usługi związane z remontem.

Przedsiębiorcy powinni więc zbierać faktury zarówno za zakupy, jak i od fachowców, którzy ulepszają i modernizują ich wnętrza. W fakturach dokładnie powinny być opisane usługi związane z remontem konkretnego lokalu (np.: wymiana drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, wymiana pieca gazowego). 

<h2> Czy jest to zasadne? </h2>

Coraz więcej przedsiębiorców nie ogranicza się do pracy w biurze. Większość z nich wykonuje także swoje obowiązki z domu pub mieszkania i w takiej sytuacji, jak najbardziej zasadne jest skorzystanie z możliwości odliczenia remontu mieszkania od podatku. Ponadto, jest to związane z ulgą na remonty wprowadzoną przez nas rząd na 2023 rok. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy korzystający z tej opcji mogą w znaczący sposób obniżyć koszty modernizacji swojego mieszkania lub domu. Warto więc wiedzieć, iż obecnie można odliczyć aż 53 tys. zł od podatku kosztów przeznaczonych na remont mieszkania. 

<h2> O czym należy pamiętać? </h2>
Planując remont warto oszacować, jakie kwoty planuje się wydać zarówno na materiały budowlane, jak i na usługi remontowe rozmaitych firm. Warto wcześniej zasygnalizować fachowcom, iż klient wymaga faktury po skończeniu robót. Podobna sytuacja powinna mieć miejsce w sklepach budowlanych. Zawsze należy, iż konkretne zakupy będą na fakturę i trzeba pamiętać o tym, by nie znalazły się na niej inne rzeczy, które nie są związane z remontem. Należy pamiętać o tym, że osoba, która korzysta z ulgi musi być pełnoprawnym właścicielem remontowanego mieszkania, a faktury nie powinny być starsze niż 3 lata. 

 

Dodaj komentarz