Odrolnienie działki krok po kroku

Odrolnienie działki krok po kroku

Postawienie własnego domu za miastem to marzenie wielu rodzin – pierwszym krokiem do jego spełnienia jest zakup ziemi, na której rozpocznie się budowę. Trzeba jednak uważać, gdyż wiele korzystnych cenowo ofert to tak naprawdę ziemia rolnicza. Oznacza to, że nie można na niej budować.

Kiedy trzeba odrolnić działkę?

Proces zmiany działki rolnej w budowlaną odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich związany jest z wpisem do planu zagospodarowania przestrzennego. Organem odpowiedzialnym za tego typu kwestie jest urząd gminy i tam właśnie trzeba skierować swoje kroki. Na terenie rolnym nie można budować, jest to ziemia przeznaczona wyłącznie na działalność rolniczą. W związku z tym postawienie tam domu nie jest możliwe, gdyż nie uzyska się niezbędnego do rozpoczęcia budowy pozwolenia. Nie wszystko jest jednak stracone – możliwe jest odrolnienie działki, czyli przekształcenie jej w teren, który jest przeznaczony pod zabudowę oraz wyłączony z produkcji rolnej.

Jaki jest koszt odrolnienia działki?

Na pierwszym etapie można napotkać problem, który związany jest z planem zagospodarowania przestrzennego. Działka może być nim zwyczajnie nie objęta. W takiej sytuacji trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Warto dowiedzieć się, jakie warunki musi spełnić grunt, gdy wiemy już, jak odrolnić działkę. Działka musi mieć dostęp do drogi publicznej, a teren należy uzbroić lub posiadać projekt uzbrojenia. Jednym z kosztów, jakie trzeba ponieść, może być jednorazowa opłata planistyczna, która będzie uzależniona od wzrostu wartości działki po zmianie jej przeznaczenia.

Kiedy odrolnienie może być darmowe?

  • Podczas budowy domu jednorodzinnego – do 500 metrów kwadratowych gruntu
  • Podczas budowy budynku wielorodzinnego – do 200 metrów kwadratowych gruntu na każdy lokal mieszkalny

Na koszt odrolnienia działki wpływ na klasa gruntu. W przypadku klasy IV, V i VI nie trzeba składać wniosku o wyłączenie z produkcji rolnej. Grunty o lepszej kasie wymagają złożenia takiego wniosku do Starostwa Powiatowego. Związane jest to z dodatkowymi kosztami, które będą wyższe w przypadku gruntów lepszej jakości. Opłaty trzeba uiszczać przez 10 lub 20 lat. Wyłączenie gruntu może być stałe lub czasowe, zależnie od rodzaju podpisanej umowy. W przypadku budownictwa mieszkaniowego przeważnie uzyskuje się stałe wyłączenie z produkcji rolnej. Cała procedura może zająć kilkadziesiąt dni.

Najtrudniejsze jest wyłączenie z upraw rolnych gruntów, które mają klasę I, II lub III. Wymaga to zgodny odpowiedniego organu ministerialnego. Uzyskanie takiego pozwolenia może być czasochłonne, a jest to niezbędne, zanim uzyska się pozwolenie na budowę. Warto jak najszybciej zastanowić się nad tym, czy chce się podejmować całej tej procedury.

Dodaj komentarz