Ubezpiecz mieszkanie- to się opłaca!

Ubezpiecz mieszkanie- to się opłaca!

Mieszkanie to główne marzenie majątkowe większości Polaków. Spełnione za lata wyrzeczeń lub dzięki wieloletniemu kredytowi. Posiadanie własnego M daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. To, co cenne powinno być odpowiednio zabezpieczone, w przypadku mieszkania to ubezpieczenie. Jeśli masz lub planujesz zakup nieruchomości, uwzględnij w wydatkach koszt składki ubezpieczeniowej!

Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania. 

Cena za ubezpieczenie mieszkania zależy od wielu czynników m.in.

– sumy ubezpieczenia,

– zakresu ubezpieczenia,

– lokalizacji,

– zabezpieczeń.

– ryzyka np. powodziowego, piętra,

– wielkości mieszkania.

– wartości mienia.

Z pewnością suma ubezpieczenia będzie kluczowym wyznacznikiem ceny. Zakres również będzie miał wpływ na wysokość składki. Dobrowolnie można ubezpieczyć wyłącznie nieruchomość lub objąć zakresem ubezpieczenia ruchomości typu sprzęty RTV, AGD, meble. Często zalecane jest dobranie OC w życiu prywatnym, zwłaszcza dla właścicieli wyższych pięter. Chroni przed odpowiedzialnością za zalanie sąsiednich mieszkań.

Cena za ubezpieczenie mieszkania w Warszawie, a w miasteczku dwudziestotysięcznym będzie się znacznie różniła, to czy  teren jest zalewowy, górzysty.

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje kilka wariantów ubezpieczenia, tak aby móc dopasować satysfakcjonujący zakres do każdego klienta. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? 

Ubezpieczenie mieszkania obejmuje roczny okres ochrony. Za rok składka na rynku ubezpieczeniowym waha się od 150 zł do około 1 tysiąca. W celu obliczenia składki warto skorzystać z dostępnych online porównywarek ubezpieczeniowych. W jednym miejscu można uzyskać za ten sam wariant ubezpieczenia kilka ofert. Warto zgłosić się również o ofertę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym jest ubezpieczony np. samochód. Lojalni klienci, którzy posiadają już jakiś produkt w danym TU, mogą liczyć na dodatkowe, specjalne zniżki. 

Koszt za ubezpieczenie mieszkania z roku na rok może się zmieniać. Zależny jest od ogólnej sytuacji finansowej rynku ubezpieczeń, ale i zmiany zakresu ubezpieczenia czy szkodowości.

Ubezpieczenie takie działa podobnie jak ubezpieczenie pojazdu- szkody wpłyną na składkę w kolejnych latach! 

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Zdecydowanie tak. Koszt roczny w porównaniu do wartości mieszkania i ruchomości jest niemierzalny. Skutki nieprzewidzianych zdarzeń losowych mogą narazić na całkowitą lub częściową utratę majątku/ mienia. Ubezpieczenie mieszkania jest ubezpieczeniem zasadniczo dobrowolnym. W przypadku mieszkań zakupionych w kredycie hipotecznym jest jednym z głównych wymogów banku.

Dodaj komentarz