Porównywanie kredytów hipotecznych. Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Porównywanie kredytów hipotecznych. Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Porównywanie kredytów hipotecznych stanowi nieodłączny element poszukiwań idealnej oferty długoterminowego kredytu. Oferty dostępnych kredytów hipotecznych są bardzo różnorodne. Trudno zatem wybrać tę ofertę, która będzie najlepsza.

Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Ich znajomość pozwoli wybrać odpowiedni produkt bankowy. Jesteś ciekawy które kwestie są najważniejsze i na co zwrócić uwagę? W dzisiejszym artykule pomożemy Ci zrozumieć temat kredytu hipotecznego. Zapraszamy!

Kluczowe kwestie, na które zawsze zwracaj uwagę porównując kredyty hipoteczne

Podczas porównywania kredytów hipotecznych należy zwrócić uwagę na miesięczne raty kredytu. W zależności od oferty banku, mogą być to raty stałe lub malejące. Wpływ na ich wysokość ma oprocentowanie kredytu. Warto wiedzieć, że wysokość oprocentowania jest zależna od marży banku, a także zmiennej stawki bazowej (WIBOR). Ważna jest także wysokość RRSO.

Równie ważny jest okres kredytowania. Jeżeli chcemy, aby raty były niższe, to dłuższy okres kredytowania będzie dla nas sprzyjający. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie możesz otrzymać wyższe odsetki, przez co ostateczne koszty kredytu mogą być wyższe. W przypadku krótkiego okresu, raty kredytu hipotecznego będą wyższe, ale ostateczne koszty kredytu mogą nie być już aż tak wysokie.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to kolejna ważna kwestia. Często jest wymogiem banku i nie da się jej pominąć. Nie wszystkie banki wymagają jednak ubezpieczenia na tak samo wysoką kwotę. Porównanie kredytów hipotecznych powinno być zatem dokładne, ponieważ koszty ubezpieczeń mogą się znacząco różnić. Ubezpieczenie może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent wartości kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa kredytobiorcy to bez wątpienia najważniejsza kwestia dla banku. To właśnie na jej podstawie zostanie ustalona nasza zdolność  do spłaty kredytu hipotecznego. Jeżeli bank uzna, że nie posiadamy pełnej zdolności kredytowej, wówczas nasze szanse na pozyskanie tej pożyczki znikają. Zanim więc zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinieneś zadbać o to, aby czynniki wpływające na zdolność kredytową były w porządku. Wpływ na zdolność kredytową ma:

  • wysokość dochodów;
  • rodzaj umowy zawartej z pracodawcą i czas jej trwania;
  • ewentualne zadłużenia;
  •  historia spłaty dotychczasowych zobowiązań;
  •  wysokość miesięcznych wydatków.

Równie ważne jest posiadanie wystarczającego wkładu własnego. W zależności od banku może on wynosić od 10% do nawet 20% kwoty całości kredytu.

Dodaj komentarz