Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – czy warto zapłacić więcej?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – czy warto zapłacić więcej?

Zdecydowałeś się na budowę bądź zakup własnego lokum? Wiesz doskonale, z iloma decyzjami to się wiąże i jak wiele kwestii trzeba przeanalizować. W nowoczesnym budownictwie rozwija się trend, jakim jest efektywność energetyczna. Budynki projektuje się tak, aby zużywały jak najmniej energii grzewczej. Szeroko propagowana jest energia odnawialna, z tego powodu też południowe elewacje domów mieszkalnych i biurowców są na ogół przeszkolone. Sprawdza się to doskonale zimą, w lecie jednak jest to uciążliwe. Nawet okna świetnej jakości przepuszczają około 80 % promieni słonecznych, co prowadzi do przegrzewania się budynku. Dlatego też niezbędnym elementem architektonicznym jest osłona okien. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są żaluzje fasadowe i rolety zewnętrze. Które wybrać?

Żaluzje fasadowe – co to takiego?

Jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo trwałe, z racji zastosowania nowoczesnych materiałów i technologii. Okap wykonuje się z ocynkowanej blachy, natomiast lamele i prowadnice z aluminium. Połączenie tych surowców to synonim trwałości konstrukcji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że żaluzje wytrzymają bezawaryjnie wiele lat, niezależnie od warunków pogodowych. Żaluzje fasadowe gwarantują o wiele skuteczniejsze zaciemnienie w porównaniu z roletami wewnętrznymi. Wynika to z tego, że lamele można obracać o 180 stopni, więc zarówno kąt wpadania, jak i intensywność światła możemy dowolnie ograniczyć. Co więcej, możesz wybrać model z wbudowanym napędem elektrycznym, przez co możesz obsługiwać kilka żaluzji jednocześnie! Wygląd żaluzji możemy personalizować – możemy wybrać odpowiedni kształt, rozmiar, a nawet kolor. Fasada budynku nie musi być nudna – możemy nadać jej atrakcyjny i oryginalny wygląd. A cena? Trzeba przyznać, że trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Podstawowy model pojedynczej żaluzji fasadowej to minimum ok. 600 zł, cena dochodzi nawet do kilku tysięcy złotych. Jednak jest jeszcze jedno sensowne rozwiązanie – rolety zewnętrzne.

Ciekawa opcja – rolety zewnętrzne

Cena rolet zewnętrznych jest o wiele bardziej przystępna – mniej więcej dwukrotnie niższa niż żaluzji fasadowych. Czy kryje się za tym dwukrotnie niższa jakość? Okazuje się, że nie. Podstawowa kwestia – z czego są wykonane? Zazwyczaj jest to metal, PCV bądź inne komponenty. Są odporne na działanie promieni słonecznych oraz zmiany warunków atmosferycznych. Co więcej, elementy można pomalować na dowolny kolor, który będzie spójny z wyglądem budynku. Podobnie jak w przypadku żaluzji fasadowych, możemy zainstalować napęd elektryczny, który poprawia komfort użytkowania. Jest to wygodne szczególnie w przypadku, gdy rolety pokrywają duży obszar okienny.

Rolety zewnętrzne to gwarancja stuprocentowego zaciemnienia wnętrza. Latem zaoszczędzisz na klimatyzacji, gdyż ciepło nie będzie przenikać do wnętrza.  A i w zimowe dni nie musimy się martwić – profile walcowania skutecznie chronią przed utratą ciepła. Dzięki temu zmniejszysz koszty ogrzewania o blisko 40 procent. Ważna jest również ochrona przed hałasem, świetnie więc sprawdzi się w domach usytuowanych w pobliżu autostrad, czy też w mieszkaniach w centrum miasta. Obawiasz się włamania? Dzięki wytłaczanym profilom i dodatkowym elementom usztywniającym, system odporny jest na pękanie. Płótno jest bowiem umieszczone we wzmocnionych prowadnicach. Jak wygląda kwestia ceny? Jest ona uzależniona od kilku czynników, jednakże jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż żaluzje fasadowe.

Podsumowując – oba rozwiązania zasługują na uwagę. Przeanalizuj wszystkie możliwości i wybierz to, co wydaje Ci się być bardziej odpowiednie dla Twojego lokum. Naszym zdaniem roleta zewnętrzna to świetny stosunek ceny do jakości i rozwiązanie zarówno nowoczesne, jak i ponadczasowe. Decyzja należy do Ciebie.

Dodaj komentarz