Każdy z nas pragnie, by mieć swoje miejsce na świecie. Wejść do domu, ściągnąć buty i poczuć spokój. Niestety, w obecnych czasach, gdy inflacja mknie zatrważająco w górę, nie każdy może sobie na to pozwolić. Czy można znaleźć tańszą, lecz równie dobrą, alternatywę do normalnego budynku mieszkalnego wolnostojącego bądź mieszkania? Okazuje się, że tak i jest to alternatywa sporo tańsza i o wiele prostsza niż mogłoby się nam wydawać. Domy modułowe, bo o nich mowa, zyskują corocznie na popularności.
Dom modułowy – co to właściwie jest?
Ten rodzaj budynku tworzy się przy pomocy gotowych prefabrykatów przestrzennych. Pozwala to na dużą oszczędność czasu, domy modułowe stawia się naprawdę w krótkim czasie, od wyboru projektu po złożenie go na miejscu upływa maksymalnie do 12 tygodni (w zależności od dostępności prefabrykatów oraz ilości zamówień, czas może się różnić od firmy, którą wybierzemy). Samo stawianie budynku na docelowym miejscu trwa zaledwie kilka dni. Jest wiele firm zajmujących się domami modułowymi, przykładowo https://loftowedomy.pl/. Firma oferuje szeroki wybór przepięknych projektów.
Co warto wiedzieć o domach budowanych z gotowych modułów?
Najważniejszą rzeczą, którą trzeba napomknąć, jest to, że na domy do 35m2 nie trzeba mieć pozwolenia. Domy modułowe zazwyczaj osiągają tę wartość (projekty wyżej wspomnianej firmy https://loftowedomy.pl/ osiągają maksymalnie tę powierzchnię) także unikniemy zbędnej papierkowej roboty i miesięcy czekania na pozwolenie. Jedyne co musisz zgłosić w urzędzie to zamiar budowy domu.
Projekty tych budynków mają nienaganny wygląd, są nowoczesne, każdy jest w stanie dopasować coś do swojego gustu.
Koszty i zalety domów modułowych.
Domy modułowe można postawić i taniej i szybciej. W zależności od projektu i wyposażenia kwoty za m2 oscylują w wysokości 1400-1800 złotych. W przeliczeniu na 35m2 daje nam to średnie wartości rzędu od 49.000 do 63.800. Pamiętajmy jednak, że są to koszty uśrednione, cena końcowa zależna jest od projektu i całego wyposażenia, które ma posiadać nasz nowy dom. To jest ich pierwsza, lecz nie jedyna, zaleta.
Kolejną, niewątpliwą zaletą domów modułowych jest to, że projekty można wykorzystać jako domek letniskowy lub całoroczny. Także, niezależnie od tego, czy chcesz domu modułowego używać tylko weekendowo, czy zamieszkać w nim na stałe, zdecydowanie polecamy taki rodzaj budowy. Również dobrą rzeczą jest to, że zazwyczaj powierzamy budowę tego typu domu jednej firmie. W wypadku domów stawianych w tradycyjny sposób zazwyczaj korzysta się z usług większej ilości firm.