Z czego znany jest Kędzierzyn-Koźle?

Z czego znany jest Kędzierzyn-Koźle?

Kędzierzyn-Koźle to miasto należące do województwa opolskiego w którym mieszka blisko 55 osób. W mieście znajduje się również siedziba powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Miasto słynie z jednego z największych portów rzecznych w Polsce, a także z rozwiniętego przemysłu chemicznego. Aby dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście warto odwiedzić portal naszkedzierzyn.pl na którym znaleźć można tylko najświeższe wiadomości Kędzierzyn-Koźle Z czego znane jest miasto Kędzierzyn-Koźle i co warto w nim zobaczyć?

​Lokomotywa Ty2-2118

Lokomotywa to historyczny obiekt, który podkreśla wagę jaką odgrywało kolejnictwo na tych ziemiach. Lokomotywa, która znajduje się niedaleko dworca PKP przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć z bliska odrestaurowaną wersję sławnej lokomotywy. Lokomotywa szybko stała się reprezentatywnym symbolem Kędzierzyn-Koźla.

​Żegluga pasażerska w Kędzieżyn-Koźlu

Ciekawą atrakcją w mieście jest możliwość odbycia rejsu na wynajętym statku „Silesia”. Sam statek został zbudowany w roku 1908, a następnie przebudowany do obsługi pasażerskiej w roku 1928. Jest to więc jeden z najstarszych funkcjonujących obecnie statków, które znajdują się na wodach śródlądowych. Kolejną modernizację statku wykonano w latach sześćdziesiątych, wtedy statek został wyposażony w dodatkowy, górny pokład. Obecnie jest to w pełni nowoczesny statek pasażerski wyposażony zarówno w ogrzewanie, jak i klimatyzację. Może przewozić do 60 osób. Rejsy odbywają się na malowniczym Kanale Gliwickim.

​Pawilon ogrodowy “Belweder”

Zwiedzając miasto i udając się do oddalonej od centrum dzielnicy Sławięcice można spotkać ciekawie wyglądający budynek w stylu późnobarokowym. To pozostałość po kompleksie wielkich ogrodów francusko-angielskich, które niegdyś zdobiły to miejsce. Obszar budynku został postawiony na kształcie kwadratu, a na jego poszczególnych końcach znajdują się cztery cylindryczne wieże. Można usłyszeć legendę, która głosi, że w tym miejscu przebywała hrabina Cosel. Była to metresa króla Augusta II Mocnego. W czasach swojej świetności można było w nim podziwiać piękne barokowe wnętrza i niezwykłe obrazy na ścianach. Dzisiaj niestety jest trochę zaniedbany, ale nie znaczy to wcale, że nie zachował nic ze swojego niezwykłego charakteru. Miejsce to warto odwiedzić, aby przyjrzeć się z bliska temu jak wiele pracy włożono w jego wybudowanie. Warto również odnotować, że nie ma potwierdzonych źródeł dotyczących roku jego powstania, więc miejsce jest istotnie owiane mgiełką tajemnicy.

Dodaj komentarz