Zakup domu jest poważną decyzją. Wiążą się nią ogromne emocje, nadzieje oraz wydatki. Ta inwestycja musi być bardzo dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę szereg uwarunkowań. Najważniejsze z nich to: lokalizacja, standard, metraż, cena i źródła finansowania itd. Podstawą jest wybór formy zakupu domu, z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jakie wady i zalety ma zakup domu z rynku pierwotnego?
Charakterystyka domu z rynku pierwotnego
Hasło zakup nieruchomości z „rynku pierwotnego” oznacza kupno mieszkania, domu, lokalu w postaci nieużywanej, nowej. Najczęściej odbywa się w drodze transakcji z deweloperem. Inwestycje deweloperskie oferują szeroki wachlarz możliwości zakupu nieruchomości zarówno jeśli chodzi o terminy oddania do użytku, standard lokalu oraz oferty kredytowe. Na ogół mieszkanie czy dom oddawane są w stanie deweloperskim czyli wykonane zostają prace takie jak: posadzki, podłączenie wodno-kanalizacyjne, instalacja elektryczna i cieplna oraz tynkowanie ścian oraz sufitów. Reszta prac pozostaje w gestii właściciela. Oczywiście są inwestycje, które obejmują bardziej zaawansowane prace budowlane. Jest to jednak związane z wyższą ceną danej nieruchomości. Przystępując do zakupu domu z rynku pierwotnego należy skonsultować z radcą prawnym umowę deweloperską. Należy bowiem sprawdzić wszystkie zawarte tam informacje pod kątem prawnym i finansowym.
Zalety zakupu z rynku pierwotnego
Kupując dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego właściciel zwolniony jest z podatku od czynności cywilno prawnych, który wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości. Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim pozwala na samodzielną aranżację wnętrz z uwzględnieniem swoich możliwości finansowych oraz pomysłów. Wartość takiego mieszkania czy domu w przypadku sprzedaży po latach będzie dużo wyższa niż w chwili jego zakupu. Łatwiej jest także uzyskać kredyt, gdyż dla banku inwestycja zakupu nieruchomości poprzez firmę deweloperską jest wiarygodna i pewna. Deweloper daje ponadto gwarancję na 5 lat i zobowiązany do napraw usterek i wad budowlanych, wynikłych z jego winy. Często także gwarantuje miejsce parkingowe dla mieszkańców.
Wady kupna nieruchomości na rynku pierwotnym
Główną niedogodnością jest brak możliwości wprowadzenia się do nieruchomości po dokonaniu transakcji zakupu. Przed właścicielem długa droga związana z kolejnymi etapami remontu. Są to duże koszty, na które trzeba się przygotować. Ponadto mogą pojawiać się usterki budowlane dewelopera a ich naprawa może wydłużyć czas wprowadzenia się do wymarzonego domu.