Domy modułowe – wady oraz zalety

Domy modułowe – wady oraz zalety

Domy oraz inne budynki budowane w systemie modułowym z roku na rok są coraz bardziej popularne. Z modułów, które są prefabrykowane, stawiane są budynki użyteczności publicznej, hotele, szkoły, przedszkola czy nawet ośrodki zdrowia. Wszędzie tam, gdzie liczy się czas, budynki modułowe są niezastąpione. W przeciwieństwie do tradycyjnej budowy domu, która może się ciągnąć nawet latami, domy modułowe od wybrania projektu do odbioru pod klucz oraz ich zamieszkania gotowe są zazwyczaj w maksymalnie 3 miesiące (jednak trzeba wziąć pod uwagę dostępność modułów oraz ilości zamówień wykonawcy).

Czym jest dom modułowy?

Dom modułowy to budynek stworzony z gotowych prefabrykatów. Wykonawcy domów modułowych zazwyczaj mają kilka podstawowych projektów dostępnych do wyboru, do których moduły przestrzenne wykonywane są do przodu. Oszczędza to dużą ilość czasu, ponieważ gdy wybierzemy danego wykonawcę, zazwyczaj prefabrykaty są już gotowe. Domy modułowe tworzone są pod klucz, zależnie od wersji, którą wybierzemy, dostajemy dom wraz z wyposażeniem, które można rozszerzać u wykonawcy. Niektóre firmy oferują również projekty indywidualne, jednak wydłuża to czas inwestycji. Budynki do 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, jedynie jej fakt trzeba zgłosić do urzędu.
Gotowe prefabrykanty transportowane są specjalnymi pojazdami na miejsce docelowe, w tym miejscu są składane, co trwa jedynie parę dni.

Zalety i wady domów modułowych.

Zaczynając od wad, jedną z nich jest pewne ograniczenie architektoniczne. Nie do każdego przemawiają proste formy budynków i wybierają nieco bardziej rozszerzone budownictwo tradycyjne. Drugą wadą jest to, że do złożenia domu modułowego potrzebny będzie dźwig o sporej nośności, któremu trzeba będzie udostępnić dojazd do posesji.
Jednak w porównaniu do wad, domy modułowe mają o wiele więcej zalet. Pierwszą i najważniejszą z nich, jest czas, w którym powstaje całość inwestycji – w maksymalnie 3 miesiące jesteśmy w stanie zamieszkać już w swoim domu. Tylko ile będzie nas to kosztować? Ceny za metr kwadratowy oscylują w granicach 1400-1800 złotych. Przy metrażu 35 m2 nasz nowy dom będzie nas kosztować około 50-60 tysięcy złotych, co jest kwotą zadowalającą i pozwalającą zaliczyć koszty inwestycji jako kolejną zaletę. Domy modułowe mogą być używane zarówno jako domki letniskowe, jak i jako domy całoroczne, a kiedy będziemy chcieli przeprowadzić się w inną część globu, nie musimy sprzedawać i nabywać nowego domu, ponieważ dom modułowy można rozebrać, przewieźć oraz złożyć w nowym miejscu.

Dodaj komentarz