Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Okna są niezwykle ważnym elementem nieruchomości. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z racji na ich nieprzepuszczalność (w przypadku dobrych produktów). Niskiej jakości okna są po prostu nieszczelne, przez co trudniej jest ogrzać nieruchomość, co z kolei skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania.

W związku z tym zdecydowanie nie powinno się ich kupować na chybił-trafił czy też zwracać uwagę tylko na to, czy podobają nam się one pod kątem wizualnym. Jeśli jednak ktoś nie miał wcześniej do czynienia z tego typu dylematami, może mieć problem z dobraniem właściwych modeli. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy zakupie okien, aby wytrzymały one test czasu? Sprawdź!

Najważniejsze aspekty, o których trzeba pamiętać przy zakupie okna

Kluczowym aspektem, na który zawsze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okna Wadowice, jest materiał, z którego zostało ono wykonane. Można wyróżnić trzy opcje: okna z PCV, drewna i aluminium. Okna aluminiowe są mało uniwersalne (nie zawsze można je zastosować), a przy tym relatywnie drogie. Najpopularniejszą opcją są okna z PCV, z reguły białe, z uwagi na ich wysoką izolację i akceptowalną cenę.

Drewno izoluje nieco gorzej, ale za to ma duże walory estetyczne, w związku z czym wciąż się pojawia w niektórych miejscach. W szczególności w domach i innych budynkach wzorujących się na tradycyjnym budownictwie (w praktyce oznacza to, że takie okna zobaczymy na przykład w przypadku wielu zajazdów i tradycyjnych restauracji).

Niezależnie od zastosowanego materiału, powinniśmy zapoznać się z takim parametrem, jak współczynnik przenikania ciepła, który powinien zawsze być obecny w karcie produktu danego modelu. W telegraficznym skrócie, im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej – z wewnątrz będzie “uciekać” mniej ciepła, co przełoży się też na wspomniane już we wstępie koszty ogrzewania.

Zabezpieczenie okna bywa istotne

Zabezpieczenie okna przed kradzieżą to sprawa istotna, chociaż dużo tutaj zależy od lokalizacji. Jeśli czujemy potrzebę zapewnienia sobie dodatkowej ochrony, mamy kilka rozwiązań, m.in. specjalną folię antywłamaniową. Jeśli już ktoś decyduje się na taką opcję, to jest jeszcze kwestia tego, czy zabezpieczyć wszystkie okna, czy na przykład tylko te na parterze – to już zależy od decyzji klienta.

Jest jeszcze jeden typ zabezpieczeń, który niektórych może interesować, a mianowicie zabezpieczenie przed otworzeniem od wewnątrz przed osoby niepowołane – głównie chodzi tutaj o dzieci. Można zastosować na przykład specjalne klamki na kluczyk – bez przekręcenia go w zamku nie będzie dało się otworzyć okna.

Dodaj komentarz