Jak wybrać idealną działkę pod budowę domuPYTANIJ

Jak wybrać idealną działkę pod budowę domuPYTANIJ

Jakie warunki powinna spełniać działka pod budowę domu, by odzwierciedlać  oczekiwania inwestora? Kryteria, jakimi posługujemy się przy jej wyborze, w przypadku każdego z nas mogą być nieco inne. Jest jednak kilka kluczowych aspektów, które zawsze warto brać pod uwagę.

Działka pod budowę domu i możliwość wzniesienia na niej własnego budynku jednorodzinnego dla swoich najbliższych jest częstym marzeniem wielu Polaków. Niestety nie każdemu udaje się je spełnić. Jeśli jednak to marzenie jest w zasięgu naszych możliwości, warto wiedzieć, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy jej wyborze, by transakcja zakupu, jak i późniejsze wznoszenie wymarzonego domu przebiegało bez przeszkód.

Księga wieczysta  i obciążenia nieruchomości

Na początek warto sprawdzić, czy działka pod budowę domu ma jakieś obciążenia, które będą przeszkadzać w jej późniejszym użytkowaniu lub ograniczą nasz dostęp do niej. Dowiemy się tego z księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej nieruchomości. W tym celu należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego i poprosić o możliwość wglądu w konkretną księgę. Jej numer może nam podać właściciel nieruchomości. Ewentualnie dowiemy się tego w ewidencji gruntów i budynków Wydziału Geodezji miejscowego starostwa.

W księdze wieczystej znajdziemy informacje o tym, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, jaka jest jej powierzchnia i jakie obciążenia lub zobowiązania ciążą na niej.

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się, czy konkretna nieruchomość została dopuszczona do zabudowy i jaki rodzaj budynków może na niej powstać. W mpzp będzie też informacja o sposobie użytkowania nieruchomości. Z dokumentem można się zapoznać w planowaniu przestrzennym właściwego miejscowo urzędu gminy albo na jego stronie internetowej.

Jeśli mpzp dla danego obszaru nie został ustanowiony, wtedy warto zerknąć na zapisy zawarte w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentu dowiemy się, jakie plany względem tego terenu ma gmina. Następnie konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taką decyzję warto uzyskać jeszcze przed nabyciem nieruchomości.

Czy działka pod budowę domu jest uzbrojona?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest uzbrojenie nieruchomości. Może się bowiem zdarzyć, że brak mediów na konkretnej działce będzie sporym utrudnieniem. Konieczne jest przecież wykonanie przyłącza wody i energii elektrycznej, a w wielu przypadkach również kanalizacji oraz gazu ziemnego. W przypadku działek uzbrojonych sprawa jest dużo prostsza. Podobnie zresztą wtedy, kiedy media są w drodze biegnącej obok działki. Jeżeli natomiast konieczne staje się podciągnięcie mediów na znaczną odległość, koszty takiej inwestycji mogą przekroczyć możliwości finansowe inwestora.

Sprawdź, jakie będzie Twoje sąsiedztwo

Działka pod budowę domu powinna być naszym miejscem na ziemi – takim, w którym doskonale się czujemy, i do którego chętnie wracamy. Dlatego tak ważne jest to, by sąsiedztwo wokół działki nie było uciążliwe, a wręcz przeciwnie – stwarzało komfortowe warunki dla wypoczynku i codziennej egzystencji. Sprawdźmy więc, kto mieszka na sąsiedniej nieruchomości i czy usługi świadczone w okolicy nie powodują uciążliwości dla mieszkańców.

Działka pod budowę domu daje możliwość realizacji własnych marzeń. Ważne jest to, by spełniała większość oczekiwań nabywców i pozwalała na wzniesienie budynku jednorodzinnego.

Dodaj komentarz