Wiele domów wyposażonych jest w kotłownię, a w niemal wszystkich projektowany jest garaż. Posadzka, czyli wierzchnia warstwa podłogi, w tych pomieszczeniach powinna być łatwa do utrzymania w czystości i bezpieczna dla użytkowników. Do tego w kotłowni powinna zostać wykończona – przynajmniej w odległości 50 cm od kotła grzewczego – niepalnym materiałem. Jakie materiały można wykorzystać do wykonania posadzki w garażu czy kotłowni?
Gres techniczny
Do wykonania posadzki w garażu i kotłowni najczęściej wykorzystywane są płytki ceramiczne. Występują one w bardzo różnych rodzajach, spośród nich zdecydowanie najlepiej sprawdzi się gres techniczny. Jest on mało nasiąkliwy i najbardziej odporny na ścieranie oraz mróz. Plusem gresu jest także to, że jeśli dojdzie miejscowo do starcia jego powierzchni, to uszkodzenia będą mało widoczne, gdyż płytki nie są jednorodne na całej swej grubości. Do układania gresu czy innych płytek ceramicznych powinno się stosować mrozoodporne zaprawy klejowe o półpłynnej konsystencji, która rozpływa się pod płytkami. Ostatnim etapem jest wykonanie spoin. W tym przypadku najlepiej jest zastosować elastyczną fugę.
Posadzka żywiczna
Posadzkę żywiczną wykonuje się z materiału, który jest mieszaniną żywicy epoksydowej lub poliuretanowej i mineralnych wypełniaczy. Najczęściej jako wypełniacze producenci wykorzystują piasek albo kruszywo kwarcowe. Posadzkę żywiczną można wykończyć na gładko albo na trochę chropowato, dzięki czemu będzie antypoślizgowa. Posadzka chropowata będzie jednak trudniejsza do utrzymania w czystości. Posadzka żywiczna jest bardzo trwała, odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdza się w garażu, gdyż jest odporna także na działanie benzyny i ropy naftowej.
Posadzka betonowa
Ten rodzaj posadzki bardzo łatwo się plami, warto więc ją zabezpieczyć specjalnym impregnatem lub farbą do betonu. Preparaty te utworzą na powierzchni posadzki elastyczną powłoką, która będzie chroniła powierzchnię betonu nie tylko przed plamami, ale także przed szybkim ścieraniem.
Posadzki w garażu i kotłowni muszą być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie substancji chemicznych. Dodatkowo posadzka w garażu musi być odporna na ścieranie i ściskanie, gdyż inaczej codzienne wyjeżdżanie i wjeżdżanie samochodem szybko doprowadzi do jej zniszczenia. Należy także pamiętać, aby w garażu wykonać podłogę ze spadkiem. Dzięki temu skapująca z auta woda deszczowa będzie mogła bez problemów spływać do kratki ściekowej.