Ogrodzenie działki budowlanej

Ogrodzenie działki budowlanej

Wymarzony dom i działka wokół niego, to dla wielu osób przysłowiowe własne miejsce na ziemi. Aby uniemożliwić dostęp do tego miejsca osobom postronnym, warto zamontować ogrodzenie, które jasno mówi, że za nim jest własność prywatna. Nie można jednak zapominać, że pozornie mało istotne ogrodzenie, to bardzo ważny element całości obiektu. Nie powinno być byle jakie. Ładne ogrodzenie, dopasowane do charakteru i wyglądu nieruchomości, to nie tylko ochrona przed możliwością wejścia na działkę osób postronnych, ale i bez wątpienia ozdoba poprawiająca wygląd całości nieruchomości

Ogrodzenie. Ale jakie?

Wiele lat temu, często nie mówiło się o ogrodzeniu, ale o płocie. Nie bez powodu. Klasyczny drewniany płot to była najpopularniejsza forma ogrodzenia działki. W obecnych czasach jest inaczej. Opcji ogrodzenia działki jest multum, wybór zaś jest ograniczony przede wszystkim możliwościami naszego portfela.

Nie każdy wie, że ogrodzenie powinno być już na etapie budowy domu. Między innymi ze względów bezpieczeństwa, warto postawić tymczasowe ogrodzenie, które uniemożliwi wstęp na działkę tym, którzy nie powinni się tam znaleźć. Budowa jest miejscem, gdzie czyha wiele niebezpieczeństw. Można się zranić, uderzyć, a nawet ulec poważnej kontuzji. Przypadkowi przechodnie chcący sobie skrócić drogę przez naszą działkę czy dzieci, które ciekawe miejsca wejdą na teren budowy, mogą sprowadzić na siebie zagrożenie. Tymczasowe ogrodzenie minimalizuje to ryzyko. Na etapie budowy domu z powodzeniem wystarczy ogrodzenie tymczasowe z siatki leśnej. Jest niedrogie i łatwe do kupienia. Samo stawianie takiego ogrodzenia nie jest też żadnym problemem. Wystarczy wkopać drewniane słupki, po czym zamocować do nich siatkę ogrodzeniową. Nawet przy dużej działce taka praca nie powinna zająć więcej niż jeden dzień. Inna sytuacja powstaje po wybudowaniu domu. Ogrodzenie działki powinno już być stałe, użyteczne i ładne.

Stałe ogrodzenie działki. Jakie wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od tego, że decyzja nie powinna być taka sama co do ogrodzenia połączonego z bramą wjazdową i ogrodzenia innych części działki. Ogrodzenie z przodu nieruchomości powinno być atrakcyjne. Robić wrażenie a także dodatkowo zdobić nieruchomość. Ładne ogrodzenie i atrakcyjna brama wjazdowa to coś, na co nie należy żałować gotówki. Inna sytuacja jest w przypadku ogradzania tylnych części nieruchomości. Tu z powodzeniem można poszukać oszczędności, decydując się choćby na klasyczne ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej lub na inne rozwiązania. Wartym uwagi jest choćby ogrodzenie z płyt betonowych. Jego montaż nie jest trudny. Wystarczy osadzić słupki w ziemi, zabetonować i poczekać aż wszystko wyschnie. Samo ogrodzenie montuje się już błyskawicznie, po prostu wkładając płyty betonowe w przestrzeń pomiędzy słupkami. Plusem jest możliwość wykonania ogrodzenia o różnej wysokości. Najpopularniejsze ogrodzenia betonowe to ogrodzenia z trzech płyt pomiędzy słupkami, możliwe jest jednak wykonanie wyższego z czterech a nawet pięciu. Warto jednak pamiętać o jednym. Takie ogrodzenie przy bardzo małej działce może okazać się problemem. Płyty betonowe zasłaniają widok. Niewielka działka ogrodzona w ten sposób może przypominać więzienny spacerniak, wokół którego widać tylko beton.

Montaż ogrodzenia

Nie każdy ma świadomość tego, że montaż ogrodzenia nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście murki, ogrodzenia zdobione klinkierem czy montaż bram, to rzeczy trudniejsze. Ich wykonaniem powinni zająć się fachowcy. Montaż siatki czy innego prostego ogrodzenia to już łatwiejszy temat. Z powodzeniem i bez problemów można takie rzeczy wykonać samodzielnie, oczywiście pamiętając o dokładności w pracy. Starając się, bez problemu samodzielnie uda się ogrodzić nieruchomość siatką ogrodzeniową czy ogrodzeniem z innych elementów, unikając zbędnych wydatków na wynajęcie fachowców. Nie warto bać się tych prac. Dobrze wykonane prace to pewność ogrodzenia, które posłuży latami.

O ogrodzenie trzeba dbać

Aby ogrodzenie przez długi czas spełniało swoją rolę, trzeba o nie dbać. Przy ogrodzeniu z płyt betonowych niewiele można zrobić. Konieczne jest jednak jego mycie co jakiś czas, choćby wodą pod ciśnieniem. Przy innych ogrodzeniach prac do wykonania może być więcej. Malowanie co rok czy dwa lata, smarowanie, wymiana uszkodzonych elementów czy też poprawa zabezpieczenia antykorozyjnego, to tylko przykłady prac, które mogą być konieczne do wykonania. Nie warto od tego uciekać. Ogrodzenie na bieżąco konserwowane i w razie potrzeby naprawiane wystarczy na lata i nie będzie konieczności jego wymiany.

Dodaj komentarz