Na co trzeba być przygotowanym w czasie remontu?

Na co trzeba być przygotowanym w czasie remontu?

Remont mieszkania może być zarówno udręką jak i ciekawą przygodą. Wszystko zależy od tego, jak się do niego przygotujemy i na co się nastawimy. Każdy, kto już kiedyś remontował mieszkanie lub dom doskonale wie, że remonty zawsze trwają dłużej niż zakładamy i są droższe niż wynikało to z pierwotnej kalkulacji. Oprócz tego zwykle nie udaje się w 100% procentach uzyskać zakładanego efektu końcowego, bo zawsze trzeba pójść na pewne kompromisy.

Kilka prawd na temat remontu

Generalny remont całego mieszkania to przedsięwzięcie czasochłonne i skomplikowane. Kluczem do sukcesu zawsze jest dobry plan. Zaczynamy więc od ustalenia dostępnego budżetu. W dalszej kolejności zastanawiamy się nad tym, czy remont przeprowadzić samodzielnie a może część zadań zlecić fachowcowi. Można także remont w całości powierzyć ekipie wykończeniowej. Następnie powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, co konkretnie chcemy w mieszkaniu zmieniać. Trzeba podjąć decyzję odnośnie pokrycia ścian, podłóg, wymiany instalacji, rodzaju sufitu, rozplanowania urządzeń i mebli. Taki plan nie może oczywiście powstać tylko pod kątem tego co nam się podoba. W przypadku każdego urządzenia takiego jak kabina prysznicowa, piekarnik do zabudowy czy podwieszana umywalka trzeba najpierw sprawdzić czy jest odpowiednia ilość miejsca i możliwości techniczne do zastosowania danego rozwiązania. Wszystkie elementy muszą być dokładnie przemyślane. Jako przykład weźmy drzwi wewnętrzne. Musimy zastanowić się w którą stronę będą się otwierały, czy jest do tego miejsce, czy będzie gdzie zamontować włącznik światła. Niektóre mieszkania są na tyle nieustawne, że żaden kierunek drzwi nie pasuje i trzeba zdecydować się na drzwi przesuwne. A co jeśli nie ma miejsca na zamontowanie mechanizmu suwanego, bo i tak może się zdarzyć. Być może trzeba będzie rozważyć rezygnację z drzwi, co w wielu sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem.

Remont jest okazją do nauki

Podczas remontu niejednokrotnie będziemy zmuszeni do nauki nowych rzeczy. Właśnie dlatego dobrze jest zarezerwować sobie czas na te działania, by móc spokojnie podejmować decyzje i przygotowywać się do wykonywania prac. Dobrze jest gdy w otoczeniu mamy osoby doświadczone w tematyce remontowej, bo możemy wtedy poradzić się i wymienić uwagami. Jeśli nie, to pozostaje nam szukać odpowiedzi w książkach i w Internecie. Wiele osób przekonało się już, że remonty wcale nie są takie proste. Bardzo często jest tak, że widzimy w Internecie ciekawe rozwiązanie i postanawiamy je zastosować. Trzeba jednak liczyć się zawsze z tym, że w praktyce mogą wystąpić liczne problemy a piękny efekt będzie wymagał wielu godzin pracy.

Dodaj komentarz