O tym, jak ma wyglądać nasz dom jednorodzinny myślimy na długo zanim wybierzemy jego projekt. Dyskutujemy z rodziną o swoich potrzeb i oczekiwaniach, zastanawiamy się, ile sypialni powinno się znaleźć w budynku, czy potrzebne nam będą dwie łazienki na poddaszu, gdzie pochowamy całą odzież, tę codzienną i sezonową.
Domy parterowe czy z poddaszem, a może nowoczesny dom piętrowy? Bez względu na to, jaki typ zabudowy preferujemy i na jaki pozwalają nam warunki zabudowy naszej działki, ergonomiczne i funkcjonalne projekty wnętrz pozwolą na prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń dopasowanych do potrzeb naszej rodziny.
Pomieszczenia w projekcie domu
Zanim wybierzemy projekty domów, odpowiedzmy sobie na kilka istotnych pytań, które pomogą nam zdefiniować te potrzeby. Ile osób będzie zamieszkiwać nasz dom – to podstawowe, choć nie jedyne pytanie. Od razu bowiem powinniśmy zastanowić się nad trybem i stylem naszego życia? Czy często lubimy urządzać przyjęcia i zapraszać licznych gości? Czy goście mieszkają daleko i konieczny będzie dla nich osobny pokój do przenocowania? Kto będzie korzystał z kuchni? Czy tylko pani domu czy wszyscy domownicy? A może preferujemy wspólne gotowanie? Czy chcemy, by kuchnia była połączona z jadalnią, a może wystarczy tylko miejsce na stół jadalniany? Czy kuchnia ma być otwarta na salon czy stanowić osobne, zamknięte wnętrze? Ile sypialni potrzebujemy i czy przy każdej chcielibyśmy mieć łazienkę i garderobę?
Zamówić możemy od razu projekty domów z kosztorysem, zresztą orientacyjny koszt budowy domu podany jest przy wizualizacji. To nam pozwoli zweryfikować nasze marzenia i potrzeby z budżetem, jaki mamy przeznaczony na budowę domu. Pamiętajmy, że najczęściej (choć nie zawsze) to powierzchnia użytkowa wpływa na cenę domu – im jest większa, to i materiały budowlane i koszty robocizny będą wyższe.
Po weryfikacji często musimy iść na bolesne kompromisy. Rezygnacja z osobnej garderoby czy łazienki dla każdej sypialni nie będzie jednak kłopotem, jeśli przemyślimy dokładne rozmieszczenie ogólnego pomieszczenia dla wszystkich.
Projekty łazienek, sypialni i garderoby stanowią tzw. strefę nocną w domu jednorodzinnym. Jeśli budujemy domy z poddaszem lub piętrowe, najczęściej jest ona ulokowana na wyższej kondygnacji, domy parterowe oddzielają ją od pozostałych korytarzem czy większym holem. Dzięki temu w osobistych pokojach mamy zapewnią intymność i spokój. Strefa dzienna to pomieszczenia przeznaczone dla wszystkich domowników i ich gości. Jest więc tu kuchnia z salonem, jadalnia, pomieszczenia gospodarcze i ewentualnie pokój dla gości. Jeżeli nasz styl życia wymaga osobnego miejsca do pracy, to domowe biuro warto ulokować na poddaszu czy piętrze.
Bardzo ważną kwestią w układzie domowych pomieszczeń, stanowią projekty łazienek. W zależności od liczby mieszkańców i możliwości finansowych i powierzchniowych, możemy zaplanować jedną łazienkę ogólną, osobną toaletę, np. dwie łazienki na poddaszu i łazienkę dla gości. Jeżeli budujemy małe domy parterowe projekty łazienek powinny przewidywać m.in. jedną łazienkę z wanną i osobną toaletę z ewentualnie kabiną prysznicową. W większych domach warto pomyśleć o łazience przynależnej do sypialni rodziców, do której dostęp będzie ze środka, łazienkę dla dzieci z drzwiami na korytarzu oraz toaletę z kabiną prysznicową na parterze, która w razie potrzeby może być traktowana jako łazienka dla gości.
Pamiętajmy, że w jednej z łazienek musi się znaleźć miejsce na pralkę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zaplanować pomieszczenie osobne tzw. pralnię, ulokowaną przy łazience. Duże domy jednorodzinne mogą pozwolić sobie na salon kąpielowy, w którym odbywać się będą regularne zabiegi SPA. Adaptacja piwnicy to jeden z ciekawszych pomysłów na jego urządzenie.
To, czy każda sypialnia będzie z garderobą zależy od możliwości finansowych i powierzchniowych. Na pewno jedno pomieszczenie, w którym chować będziemy odzież codzienną i sportową, deskę do prasowania czy odkurzacz, a także chować sezonową odzież, jest bardzo praktyczne. Pamiętajmy, że projekt garderoby musi uwzględniać komunikację. Aby była ona wygodna i funkcjonalna, powinna mieć min. 3 m2. W przeciwnym razie lepiej zorganizować szafy wnękowe w każdej sypialni.
Bardzo duże znaczenie dla prawidłowego układu pomieszczeń, np. na salon czy sypialnię, mają okna drewniane czy plastikowe w naszych domach. Często od nich zależy wielkość danego wnętrza i jego ergonomia.
Projekt domu to jednak nie tylko pomieszczenia przeznaczone na stałą obecność domowników. Istotne jest również uwzględnienie domowej komunikacji, schodów wewnętrznych, jeżeli nie stawiamy na domy parterowe, a także pomieszczenia gospodarcze. O ich funkcjonalnym rozkładzie powiemy sobie w kolejnym artykule.