Aby wziąć kredyt mieszkaniowy trzeba dysponować sporych rozmiarów wkładem własnym. Dziś jest to jeszcze 10%, natomiast już od stycznia podskoczy do 15% wartości nieruchomości, aby w 2017 wynosić już 20%. Biorąc pod uwagę ceny mieszkań na rynku nieruchomości nawet te 10% to niemałe pieniądze.
Kredyt mieszkaniowy wezmą więc Ci, którzy albo mają duże oszczędności, albo którzy mają dobrą sytuację materialną. Osoby z najgorszą sytuacją finansową mogą otrzymać mieszkanie komunalne. Jednak co z osobami, które nie zaliczają się ani do jednej ani do drugiej grupy? Albo skazani są na mieszkanie z członkami rodziny, albo na wynajem mieszkania na własny rachunek.
I tak źle, i tak niedobrze…
Oferta wynajmu mieszkań pozostawia jednak wiele do życzenia. Trudno znaleźć mieszkanie optymalne: albo za małe, albo za drogie, albo brzydkie, albo z wysokimi opłatami. Jeżeli znajdziemy już mieszkanie, które przeczy wszystkim wymienionym wcześniej kategoriom, to na 99% jest ono położone bardzo daleko od centrum miasta. Niektórym takie położenie może się zwyczajnie nie opłacać.
I tak źle i tak niedobrze. Na szczęście w innych krajach, takich jak Francja, Belgia czy Wielka Brytania, znaleziono rozwiązanie „pomiędzy” – dla tych za biednych na kredyt, a za bogatych na mieszkanie komunalne. Społeczne agencje najmu, bo o nich mowa, są idealnym kompromisem pomiędzy powszechnie znanymi formami wynajmu mieszkania. Na czym polega ich działania?
Powiew świeżości w wynajmie mieszkań?
Społeczne agencje najmu zajmują się pozyskiwaniem mieszkań do wynajęcia od osób prywatnych lub od władz miasta. Dodatkowo, podczas uzgadniania warunków umowy z właścicielem lokalu, agencja ustala czynsz za mieszkanie w cenach niższych od przyjętych na rynku.
Skoro czynsz mieszkania wynajętego za pośrednictwem społecznej agencji najmu ma z założenia być konkurencyjny w stosunku do innych mieszkań, to dlaczego właściciel mieszkania ma iść na taki układ? Czy taka umowa jest w ogóle opłacalna?
Owszem o ile boimy się wynajmować mieszkanie ze względu na możliwe komplikacje. To również dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę lub które zwyczajnie nie mają czasu zarządzać mieszkaniem i lokatorami samodzielnie. Zaangażowanie społecznej agencji najmu rozwiązuje te problemy: to agencja dopilnuje, żeby czynsz dotarł zawsze na czas, dopilnuje wszelkich formalności i zaopiekuje się mieszkaniem jak i lokatorem. Właściciel mieszkania ma więc mniej obowiązków, regularnie otrzymuje pieniądze za czynsz. Zaś po zakończeniu okresu wynajmu mieszkanie wraca z powrotem w jego ręce.
Społeczne agencje najmu – pomysł na biznes?
Wszystko zapowiada się świetnie, jednak brak jeszcze wystarczających przepisów prawnych regulujący funkcjonowanie takiej agencji w Polsce. Nad nimi pracuje właśnie Uniwersytet Śląski – być może otrzymane wyniki badań i wytyczne dotyczące funkcjonowania społecznych agencji najmu w Polsce będą podwalinami dla nowego biznesu?
To na pewno interesująca propozycja dla osób, które chciałyby zarobić na kredycie mieszkaniowym i wynająć mieszkanie, ale z jakiegoś powodu się boją… Być może warto postarać się o kredyt już teraz? Możliwe, że niedługo możemy mieć do czynienia z całkiem nową sytuacją na rynku wynajmu mieszkań. Sytuacją, która pozwoli zarobić pieniądze bez dużego wysiłku.