W jaki sposób stosować grzejniki kanałowe?

W jaki sposób stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe to doskonałe rozwiązanie na cyrkulację powietrza oraz ogrzewanie w takich pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na grzejniki standardowe. Są skuteczne, bardzo funkcjonalne i poza tym wyglądają estetycznie. Wszystko to wpływa na fakt, iż są coraz bardziej popularne. Można je montować w podłodze, co daje więcej miejsca w danym pomieszczeniu, co jest ich dodatkową zaletą.

W jaki sposób montować grzejniki kanałowe?

Odległość grzejnika kanałowego od przeszklonej przegrody powinna wynosić maksymalnie 30, a minimalnie 20 cm. Kanał, w którym zostanie zamieszczony grzejnik powinien być stabilny, a także właściwie zaizolowany, by zabezpieczyć go przed niepożądaną wilgocią.  Do izolacji najlepiej jest użyć np. styropianu, który świetnie redukuje stratę ciepła w systemie grzewczym. Za pomocą pianki montażowej natomiast należy wypełnić wolną przestrzeń pomiędzy kanałem, a ścianami bocznymi. Grzejnik powinno się instalować w oparciu o dołączony do niego schemat, aby eksploatacja umożliwiała uzyskanie optymalnej mocy grzewczej.

Większość grzejników kanałowych posiada w wyposażeniu jedno ręcznie regulowane urządzenie odpowietrzające. Należy je montować tak, aby wymiennik ciepła był umieszczony od strony wnętrza ogrzewanej przestrzeni. Po ustaleniu grubości kolejnych warstw systemowych można przystępować do montażu wanny. Istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na obramowanie kratki, które stanowi część wanny, a nie jest odporne na wszelkie naciski. W związku z czym dno wanny powinno być oparte o spód kanału, w taki sposób by nie obciążać dodatkowo obramowania.

Zalety grzejników kanałowych

Ogromnym pozytywem związanym z posiadania grzejnika kanałowego jest to, że zajmują bardzo mało przestrzeni nad poziomem podłogi. Właściwie jedyny element, który przypomina o ich zamontowaniu to kratka zabezpieczająca. Jest ona jednocześnie estetycznym elementem, stanowiącym dekorację podłogi. Dzięki stosowaniu grzejników kanałowych unika się również zjawiska parowania szyb okiennych w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejniki kanałowe https://mat-dom.pl/grzejniki-kana-owe/ świetnie się sprawdzają w miejscach zdominowanych przez przeszklone przegrody. Dzięki zastosowaniu ogrzewania kanałowego można również w bardzo skuteczny sposób ograniczyć nawiewanie chłodnego powietrza do pomieszczenia oraz zniwelować negatywny wpływ cyrkulacji ciepłego powietrza, powstałego w wyniku mało szczelnych przegród. Dzięki grzejnikom kanałowym uzyskuje się więc równomiernie rozłożoną temperaturę.

Wady grzejników kanałowych

Wśród najczęściej wymienianych cech negatywnych ogrzewania kanałowego znajduje się przede wszystkim stosunkowo niską efektywność grzewczą. Szczególnie jeżeli chodzi o urządzenia, które są pozbawione wentylatorów. Ta cecha nie jest jednak do końca udowodniona. Sporo specjalistów twierdzi, że grzejniki kanałowe powinno się traktować jako ogrzewanie uzupełniające, stosując je wraz z innymi opcjami. Wadą omawianego rodzaju systemu grzewczego jest dość wysoki czynnik alergiczny.

Dodaj komentarz