Czym charakteryzuje się umowa najmu instytucjonalnego?

Czym charakteryzuje się umowa najmu instytucjonalnego?

Wynajęcie mieszkania zawsze wiąże się z dopełnieniem formalności, wśród których najważniejszą jest podpisanie umowy. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje kilka jej rodzajów. Który spośród nich jest najbardziej optymalny?

Umowa najmu mieszkania – rodzaje

Umowa najmu instytucjonalnego oraz umowa o najmie okazjonalnym to stosunkowo nowe formy dokumentu wprowadzone w ostatnich latach. Druga z nich dotyczy porozumienia, które zawieramy z osobą niebędącą właścicielem przedsiębiorstwa. Natomiast o najmie instytucjonalnym możemy mówić wtedy, gdy podpisujemy umowę z podmiotem, którego działalność opiera się na wynajmowaniu mieszkań. Niegdyś do naszej dyspozycji był jedynie standardowy dokument, modyfikowany według potrzeb i obowiązującego prawa, a także regulowany przez Kodeks Cywilny. Umowa najmu instytucjonalnego funkcjonuje od 2017 roku.

Umowa najmu instytucjonalnego – co musisz o niej wiedzieć?

  1. Na początku warto podkreślić, że umowa najmu instytucjonalnego dotyczy jedynie mieszkań. Nie można jej zawrzeć, jeśli najem dotyczy sektora usługowego, a dane pomieszczenie chcemy przeznaczyć np. na magazyn.
  2. Ten rodzaj umowy zawieramy na czas określony, przy czym nie jest on ograniczony. Może to być zarówno rok, jak i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Po upływie tego czasu umowa wygasa.
  3. Umowę najmu instytucjonalnego należy zawrzeć w formie pisemnej.
  4. W dokumencie określamy wysokość czynszu i innych opłat.
  5. W umowie powinny znaleźć się także dane właściciela lokalu i najemcy, opis nieruchomości oraz data oddania jej do dyspozycji najemcy.
  6. Podpisanie dokumentu najczęściej wiąże się z koniecznością wpłacenia kaucji, którą wynajmujący zwraca po opuszczeniu nieruchomości przez lokatora.
  7. W uzasadnionych przypadkach obie strony mają prawo do wypowiedzenia umowy.

Jak zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego?

Umowę najmu instytucjonalnego możesz zawrzeć z firmą Urban Home. To rzetelne przedsiębiorstwo, z którego usług skorzystało już wielu zadowolonych klientów, między innymi pracodawców i freelancerów.

Firma oferuje zadbane i dobrze wyposażone mieszkania w przeznaczonych pod wynajem budynkach. Atrakcyjna okolica, przestrzeń coworkingowa i optymalne warunki współpracy zachęcają do jej podjęcia. Już dziś odwiedź stronę internetową Urban Home i zdobądź pożyteczne informacje dzięki starannie opracowanemu FAQ oraz artykułom blogowym. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z przedstawicielem firmy za pomocą formularza kontaktowego online.

Dodaj komentarz