Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku – od czego zacząć?

Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku – od czego zacząć?

Fotowoltaika to inwestycja, która obejmuje kilka różnych etapów. Na sam początek wszystko zaczyna się oczywiście od pomysłu, który powstaje w Twojej głowie. Jednak co zrobić dalej, aby nie skończyło się jedynie na wizji, a pomysł o instalacji PV przerodził się w rzeczywistość? Podpowiadamy, jak wygląda instalacja fotowoltaiczna krok po kroku i od czego zacząć decydując się na taką inwestycję.

Po pierwsze: przeanalizowanie rachunków

Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci przeanalizować opłacalność inwestycji, jest zebranie rachunków za prąd z jednego roku. Dzięki temu będzie Ci łatwiej określić, jakie jest zużycie energii elektrycznej w Twoim domu i jakie zapotrzebowanie na prąd ma Twoje gospodarstwo. Na podstawie rachunków za prąd zostanie także dobrana moc i wielkość instalacji PV, która znajdzie się na Twoim dachu. Nie warto więc bagatelizować tego kroku, a rachunki za energię elektryczną warto przechowywać w osobnej teczce.

Po drugie: miejsce montażu

Wbrew pozorom instalacja fotowoltaiczna https://suncrew.pl/fotowoltaika-rypin/ może znaleźć się nie tylko na dachu budynku, ale także na gruncie. Wybór miejsca, w którym znajdą się panele słoneczne, jest bardzo ważny i ma duży wpływ na to, jak będzie działać Twoja instalacja. Zwróć uwagę na dostępną powierzchnię montażową oraz teren, na którym znajduje się Twój dom. Warto także rozejrzeć się dokoła, aby stwierdzić, czy pobliskie drzewa lub budynki nie będą rzucały za dużego cienia na instalację. W zależności od tego, jaką moc będzie miała Twoja przydomowa elektrownia może ona zajmować mniej lub też więcej miejsca. Zaleca się też, aby panele były skierowane w stronę południową. To właśnie tam panele słoneczne mają szansę złapać najwięcej promieni słońca, które zamienione zostaną na energię elektryczną.

Po trzecie: budżet

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że koszt inwestycji szybko się zwraca, a panele słoneczne mogą Ci przynieść duże oszczędności na przestrzeni lat. Mimo to jako inwestor musisz zgromadzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które pozwolą Ci na zakup i montaż paneli. Jeśli nie masz aż tak dużej kwoty, to możesz skorzystać z różnego typu dofinansowań lub kredytu, którym sfinansujesz swój zakup.

Po czwarte: znalezienie wykonawcy

To jeden z kluczowych kroków, który pozwoli Ci cieszyć się instalacją wykonaną z najlepszych komponentów i zainstalowaną w profesjonalny sposób. Fotowoltaika Rypin montowana jest przez doświadczoną ekipę, która oferuje gwarancję na działanie instalacji. Co więcej, posiada referencje oraz ma za sobą wiele dobrze wykonanych zleceń.

Dodaj komentarz