Zastąpienie użytkowania wieczystego własnością
1 stycznia 2017 roku miała wejść w życie obietnica rządu polegająca na zastąpieniu użytkowania wieczystego własnością. Niestety nie udało się to w danym terminie, więc potem mówiono o 1 lipca 2017. Tym razem również plany spaliły na panewce i obecnie wiadomo, że Polacy poczekają na uwłaszczenie co najmniej do 2019 roku. Czy wtedy uda się rządowi dotrzymać danej obietnicy?
Czekamy zatem na kolejny przewidziany termin, czyli 1 stycznia 2019 roku. To właśnie wtedy ma wejść w życie ustawa.
Czym tak właściwie jest użytkowanie wieczyste?
Otóż przypomina ono własność, ale nie do końca nią jest. Skarb Państwa oddaje osobom fizycznym lub prawnym grunt do użytkowania na określony czas – najczęściej jest to 99 lat – w celu realizacji przez nie inwestycji budowlanej. To, że jesteśmy właścicielami mieszkania w budynku wybudowanym na takim gruncie nie jest jednoznaczne z własnością ziemi. Możemy jednak swobodnie korzystać z dzierżawionej części gruntu, a mieszkanie wynająć lub sprzedać. Gmina pobiera w zamian od mieszkańców opłatę za użytkowanie wieczyste. Dla deweloperów oznacza to duże oszczędności, a to z kolei wpływa na ceny, jakie płacimy za mieszkanie. Inną sprawa są stawki takich opłat, które budzą wiele kontrowersji.
Kto liczy na zamianę użytkowania wieczystego na własność?
Oczywiście sami mieszkańcy bloków i domów, które stoją na tych gruntach. Niestety większość z nich liczy na to, że dzięki nowej ustawie pozbędą się jednego z corocznych wydatków, a możliwe, że nie do końca tak będzie. Rząd nie uwłaszczy tych gruntów za darmo. Co prawda znikną opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, ale najprawdopodobniej każdy właściciel uwłaszczonego mieszkania będzie musiał płacić opłatę przekształceniową. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, ile będzie ona wynosiła. Najprawdopodobniej jednak okres spłaty będzie wynosił 20 lat i w tym czasie użytkownicy mieszkań będą musieli spłacić grunt.
Oczekiwanie wieczyste – czy Polacy otrzymają ziemię pod blokami, w których mieszkają?
Przekształcenie użytkowania wieczystego na własność jest możliwe już teraz i każdy może wystąpić o taką zmianę. Jednak jest to długotrwały i dość trudny proces, tym bardziej jeżeli dotyczy budynku wielorodzinnego, dlatego rząd próbuje go uprościć. Czy to się uda? Czas pokaże. Na pewno Polacy mają już dość użytkowania wieczystego, jednak może się okazać, że jeden koszt zostanie zastąpiony drugim i nadal wśród społeczeństwa trudno będzie doszukać się zadowolenia. Tymczasem czekamy na dzień 1 stycznia 2019 roku, może wtedy coś się wyjaśni.